Kılıçdaroğlu’ndan ‘ittifakta çatlak’ iddialarına yanıt

CHP lideri Kılıçdaroğlu, "Millet İttifakı'nın altında 6 tane parti var. Ortada çatlama falan yok" dedi.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Katıldığı canlı yayında soruları yanıtlayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Saadet Partisi lideri Karamollaoğlu’nun “İttifakın içinde ittifaklar olabilir” sözlerini değerlendirdi. Kılıçdaroğlu, “Biz Millet İttifakı’nı oluşturan siyasi partilerin genel başkanları olarak gerçekten de son derece güzel bir uyum içinde çalışıyoruz. Daha önceki toplantılarımızda ittifakla ilgili konuşurken, seçim kanunu değişikliğinin beklenmesi yönünde talep de geldi. Dediler ki ‘Bu değişikliği bir görelim’… Şimdi çıkan kanuna göre bizim oturup yeniden bir strateji belirlememiz lazım. Biz en çok milletvekili nasıl çıkarabiliriz bunun çalışmalarını CHP olarak yapıyoruz. Değişik seçenekler var. Eminim diğer partiler de yapıyordur benzer çalışmaları. Temel bey de anlaşılıyor ki kendi arkadaşlarıyla tartışmış. İttifak içinde ittifak olabileceği yönünde bir düşüncesini öğrendim. Temel beyin düşüncesi anladığım kadarıyla ittifaktan ayrılmak değil. İttifak içinde belli bir ittifak oluşturulabilir şeklinde bir düşüncedir. Saygı duyacağız her düşünceye olduğu gibi. Ayın 24’ünde toplanacağız. Büyük bir ihtimalle bu konu da gündeme gelir” dedi.

“Diğer partilerin, sizin partinizden aday olması gibi bir seçeneğe açık mısınız? 8 şıkkın içinde o partilerden kendi listenizden veya İYİ Parti’nin listesinden aday gösterme seçeneği var mı?” sorusunu yanıtlayan Kılıçdaroğlu, “Tamamı var. 8 ayrı seçenekte sizin söylediğiniz şık da var. Biz şöyle bakıyoruz; bir siyasi partinin tek başına fazla milletvekili çıkarmasının bana göre çok büyük şeyi yok. Ben 10 tane fazla çıkarsam, ittifak kurduğum parti 5 eksik çıkarsa değil. Hep beraber, nasıl parlamentoda çoğunluğu oluşturabiliriz. Biz parlamentoda çoğunluğu oluşturduğumuz zaman Türkiye’yi rahatlatmış olacağız. Bu çerçevede oturup konuşmamız lazım. 8 seçenekli modeli bu işin kurmayları yapıyorlar. Onlar çalışmaları şu anda götürüyor. Bu çalışmalar ham çalışmalar. Her bir ilde ayrı ayrı çalışma yapılması lazım. Her bir ilin durumuna göre seçenek sunulması lazım” diye konuştu.

6’lı masanın adının “Millet İttifakı” olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Milletimiz artık bunu Millet İttifakı olarak anladı, hafızasının bir yerinde tutuyor. Umut da bağladı. Millet İttifakı üzerinde bir konsensus sağlanmış vaziyette. Biz Millet İttifakı olarak adına Millet İttifakı dedik. Altında 6 tane parti var. Hedefimiz güçlendirilmiş parlamenter sistemi getirmek. Güçlendirilmiş parlamenter sistemini tek başına cumhurbaşkanı getiremeyeceğine göre parlamento çoğunluğunu almamız lazım. Önemli olan demokrasiyi getirmek. Biz hep beraber parlamento çoğunluğunu oluşturacak bir modeli seçmek zorundayız” dedi.

“İttifakta çatlak var mı?” sorusunu yanıtlayan Kılıçdaroğlu, şu ifadelere yer verdi:

“Buna dair haberleri gülümseyerek okuyorum. Ortada çatlama falan yok. Herhangi bir şey de yok. Liderler gayet samimiler. Demokrat Parti’nin Sayın Genel Başkanı pazar günü gündemini belirleyip bize soracak. Genel başkanlara gidecek ve bir metin hazırlayacak. Bu metni genel başkan yardımcılarına gönderecek. Mutabakat sağlandıktan sonra gündem olarak masaya gelecek. Oturup o yuvarlak masanın etrafında konuşuyoruz.”