Acı tatlı eğlenceli!

Artık kriz aşikâr ve dibine yaklaşıyoruz. Acı artıyor!  Biraz eğlenelim. Eğlenecek neden hep bulunur. Türümüz hep “neden” yaratır merak etmeyin:

Krizin ortasında Biden ABD Başkanı 80 yaşında genç, dinamik bir başkan. Potları ile ünlü.  Karısından bahsederken “O, Obama’nın başkan yardımcısı idi”  deyiveriyor. Ey yüce bilinçaltı! O zaman da kararları o veriyordu gibi anla.

Şimdiki Başkan Yardımcısı Kamala Harris’ten söz ederken de “Karım” deyiveriyor. Erkek adam, yürüyemese de, kuşlar uçmasa da, bilinçaltı fantezileri tabak gibi ortada. Geçen hafta bir etkinliğe eski başkan Obama’da katılıyor. Biden ile ilgilenen yok. Sahte banknot gibi dolanıyor ortalıkta. İnsanların hepsi Obama’nın etrafında. Bunun videosu her tarafta idi. Güleriz ağlanacak halimize.

El yordamı ile yönetiliyoruz.  Orada öyle de, burada, İngiltere’de farklı mı?  Yoktur birbirimizden farkımız! Biz “homo erectus cinsinden memelileriz!” Elhamdülillah!

1959- 69 yılları arasında Alman Cumhurbaşkanı olan Walther Lübke ise apayrı ve verimli bir fenomendi.  İngilizce tercümeleri efsanevi idi. Gafları tüm Almanları eğlendirdi. Basında biçilen ama gerçek olmadığı iddia edilen bir don ise: 60 kişilik bir kafile ile bir uçakla bağımsız bir liderin toprak havalimanına gidiyor, Lübke.  Almanlar tarafından yapılan bir barajın açılışı için.

60 Alman resmi giysileri ile ve Kabile lideri ve halk yerel giysileri ile toplanıyorlar. Mikrofon Lübke’ye veriliyor. Konuşması şöyle başlıyor: “Değerli Hanımefendiler ve Beyefendiler, sevgili Zenciler!”

O zaman da “zenci” denilmezdi. Şimdi artık masallardan falan zenci kelimesini çıkartıyorlar. O da apayrı bir konu. Yahu tarihi bugünün anlayışına göre yazarsan abuk sabuk bir gerçek ortaya çıkar. Rodezya’nın ismi “Cecil Rhodes”a ithafen verilmişti. O ismi “Zimbabwe” olarak değiştirdin. Haydi Oxford’a falan olan Rhodes burslarını da değiştirdin. Köle tüccarlığı yaptılar diye.

Yaptı mı, yaptı. O zaman kardeşim en büyük köle tüccarı olan İngiliz Kraliyet Ailesi’ni de ayıpla ve ismini tarih kitaplarından çıkart!  İşte böyle tarih sever okurlarım, necip bir türüz vesselam.

El yordamı ile yaşıyoruz. Tesadüfen. Kızmamak gerek. Eğlenmek lazım.  Ne kadar deneyim sahibi olursak olalım hep şaşırtan bir türüz.

“Bu kadarı da olmaz gari!” diyorsun.  Oluveriyor.  Neandertal’li denilen akrabalarımız – ki içimizde yüzde üç oranında genleri var- yaklaşık dört yüz bin sene bu dünyada yaşamışlar. Yonttukları taşlarda, eh biraz bir fark olmuş bu kadar süre içinde. Bizim türümüzün teknolojide vardığı noktaya bakın, son on bin yılda!  Merak etmeyin her şey daha iyi olacak! Eğlenerek izlemeye devam. Bir olumlu zerre katkıda bulunabileceğini düşünüyorsan da esirgeme!

 

Loading