Önce Covid 19, sonra Ukrayna Savaşı; bugün Türk turizminde belirsizlik var!

İzmir Mövenpick Oteli Genel Müdürü otelcilikteki gelişmeyi anlattı; “Dijitalleşmeye gidiyoruz…”

Mövenpick Oteli Genel Müdürü Erhan Çetin dünyada Covid 19 salgını ile başlayan turizm sektöründeki dalgalanmanın etkisinin kesildiğini ancak Türkiye’yi ilgilendiren yakın coğrafyadaki Rusya – Ukrayna savaşının yeni belirsizlik yarattığını söyledi.

Gözlem Gazetesi yayın kurulunun bu haftaki konuğu Mövenpick Oteli Genel Müdürü Erhan Çetin içtenlikli anlatımı ile turizm sektöründeki tabloyu paylaştı.

Henüz lise çağlarında İstanbul’da bell-boy olarak turizm ve otelcilik hizmetine adım atan Erhan Çetin, lisans eğitimini de işte bu yıllarda yapmış.

Erhan Çetin, Türkiye’nin bulunduğu coğrafya ve zaman zaman da politik nedenlerden turizm sektöründeki dalgalanmaya dikkat çekti. “İzmir’e 2015 Nisan ayında geldim. Aynı yılın kasım ayında Rus uçağı düşürüldü. 2016 yılında darbe gerişimi oldu. Bir ay sonra Suriye operasyonu başladı, 2017 yılına girerken Reina saldırısı, Ankara patlaması. Aslında turizm ülkesiyiz ama stabil bir durum bu coğrafyada olmuyor.”

Bu dönemi kaosa benzeten Erhan Çetin 2019 yılında ciddi toparlanma olumlu, ivmelenme ile kazanç hanesinin dolduğunu anlattı.

Turizm ve otelcilerin büyük kırılmasının 2020 yılında Covid 19 salgını ile başladığını vurgulayan Erhan Çetin bu dönemde bile ciddi turist ve müşteri kaybına rağmen işletmelerin kapanmadan yola devam ettiğini söyledi.

Mövenpick Oteli Genel Müdürü,  2021 yılını altın yıl olarak niteliyor; “3 haziranda yasaklar kalktı o sırada yüzde 30 dolulukla gidiyorduk 10 gün sonra doluluk yüzde 80’lere geldi. Sonraki aylarda yüzde 90’lara ulaştık. Bu yatırımcı ve işletmeler için iyi haber. Dünya genelinde farklı ülkelerde işletmelerimiz var. Hepsinden olumlu veriler aldık.”

“2021 yılının verilerinin bu sektörü rahatlattığını” belirten Erhan Çetin “Ukrayna – Rusya savaşının şehir otellerini şimdilik fazla etkilemeyeceği” görüşünde… “Antalya’daki arkadaşlarımız beklentilerini yüksek tutuyor. 10 milyon turist bekleniyor. Hatta rakamın 12 milyon seviyesine ulaşacağı bile düşünülüyor. Bu Rusya’dan gelen misafirleri pek etkilemez gibi gözüküyor. Turizm sektörünü etkileyen çok parametre var. Mesela savaş ile birlikte petrol fiyatları bir anda 110 – ile 120 dolara kadar ulaştı. Bizim ile ne ilgisi var diyebilirsiniz. Ama şöyle.  Şimdi Ukrayna hava sahası kapalı Rusya’dan Türkiye’ye savaş öncesi uçuş saati 3 ile 3 buçuk saatti. Şimdi bu süre 6 saate kadar çıktı. Uçak havada 6 saat kalacak bu daha fazla yakıt demek. Bu fazla yakıt harcama doğrudan bilet fiyatlarına yansıyor. Bu arada rubledeki değer kaybını göz önüne alın” diyor.

 

Yeni Nesil Otelcilik

Erhan Çetin dünyanın her yerinde eşit olmasa dahi değişime dikkat çekti. Bu değişimi hızlandıran ve geliştiren ise Covid 19 salgını ile başlayan dijital yaşam. Sadece dijital yaşamla sınırlı kalmıyor değişim Erhan Çetin’e göre, “sürdürülebilirlik” kavramı da yeni nesil otelcilikte dönüşüm ve değişimi beraberinde getirecek görüşünde. Şöyle sürdürüyor konuşmasını; “Dünyada insanın tüketim sonrası çıkardığı çöp miktarı inanılma boyutta. Bunun büyük bölümü plastik atık. Avrupa bu konuda oldukça hassas. Müşteri için odaya bıraktığımız plastik şişe içindeki suyun sunumu bile değişecek. Artık bunlar cam şişe içinde olacak. Bu en belirgin yönü. Mesela banyoda bulundurduğumuz küçük şampuan şişelerini düşünün bunlar için bile çözüm aranıyor.”

 

Dijitalleşme

Erhan Çetin, “turizm ve otelcilikte bir başka yeniliğin dijitalleşmede yaşanacağına” dikkat çekiyor; “Artık otellerin kapısını cep telefonuna gönderilen QR kod ile açılması düşünülüyor. Oda sıcaklığını müşteri otelin yönlendirdiği mobil uygulama ile oteline gelmeden önce yapabilecek. Yemek siparişini otele gelmeden yine cep telefonundan verebilecek. Hatta yemeğinde istediği garnitürü bile belirleyecek. Hangi saatte otelde olabileceğini aracının hızı trafik yoğunluğu bile artık hesaplanabiliyor. Bu ne kazandıracak işletmeciye küçük gözükebilecek ama toplamda yine masraf hanesine yazılabilecek kağıt israfını ortadan kaldıracak. Mesela oda kapısının açılması için kullandığımız plastik anahtarlar bile değişecek.”

 

Otel çalışanları ve istihdam

Erhan Çetin’e göre turizm ve otelcilik sektöründe değişimin bir başka noktası çalışanlar cephesi. “Kaliteli ve işi bilen insan bulmanın zorlaştığını, “okullardan gelenlerin yeterli yetişmediğini” söylüyor.

“Çalışmak için başvuranların verileri ilginç” diyerek, anlatıyor; “Çok iyi yabancı dil bilgisine ve farklı donanıma sahip üniversite mezunları geliyor. Lisans eğitimleri turizm veya otelcilik üzerine değil. Mühendislik mezunu kişiler var. Bu kişileri bir süre sonra otelde tutmak zorlaşıyor. Resepsiyon görevlisi konuşması – sunumu iyi . İyi iletişim kuruyor ancak aldığı ücret konusunda tatmin olmuyor. Bir süre sonra işten ayrılıyor. Personelin deneyim kazanma süresi işe yatkınlığı oldukça önemli. İş başvurusu için gelenlerin ücret beklentileri de var. Bu sektörde günün yaklaşık 10 saatini veren otel görevlisini ücret anlamında tatmin etmek zor. Yeni kuşağın temsilcileri. Artık bunlara Z kuşağı deniyor. Bizimle olduğu gibi 30’lu yaşlarla aralarında ciddi farklar var.”