İzmir – Kars dayanışması

Kars'ın Susuz ilçesine 105 ton tahıl tohumu yardımı yapılıyor.

İzmir Büyükşehir Belediye’nce Kars’ın Susuz ilçesine kuraklık nedeniyle yaşanan tohum krizine çözüm amaçlı yardımda bulunulucak.

Başkanı Tunç Soyer, “Tohum krizinin depremden, yangından farkı yoktur. Gün, dayanışma günüdür” dedi. Susuz Belediye Başkanı Oğuz Yantemur ise “Çiftçilerimizin toprağa ekecek bir avuç tohumu yoktu. Bu dayanışma çok önemli, teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Yardım kapsamında 105 ton arpa ve buğday tohumu gönderildi.

Başkan Tunç Soyer’in tohum yardımını talebi geçtiğimiz ay İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi’ne acil koduyla getirilmişti.

Yapılan çağrıyla ilçe belediyelerden de 25 tonluk destek sağlanacak.

“Çiftçimizin ekmesini sağlayacağız”
Başkan Tunç Soyer’e teşekkür eden Susuz Belediye Başkanı Oğuz Yantemur ise iki yıldır kurak bir mevsim geçirdiklerini söyleyerek “Çiftçilerimizin toprağa ekecek bir avuç tohumu yoktu. Bu dönemde İzmir Büyükşehir Belediyesi ve diğer belediyelerimizle görüştük. Tunç Başkan girdi fiyatları arttığı için üreticinin çok zor durumda olduğunu vurgulayarak yardım edeceğini söyledi. Alım yaparak Tarım Kredi Kooperatifi aracılığıyla destekte bulundular. Biz de bu tohumları sözleşmeyle çiftçilerimizin ekmesini sağlayacağız” dedi.

“Tohum desteği göçe engel olacak”
Tohum ve diğer girdi fiyatlarındaki artış nedeniyle bu desteğin önemine dikkat çeken Yantemur, şöyle devam etti: “Halkımız hem kendi ihtiyaçlarını hem hayvanlarının ihtiyaçlarını karşılayacak. Bu göçün önünde de bir engel olacak. Çünkü insanlar burada kendini ve hayvanını besleyemediği zaman ister istemez İstanbul’a, İzmir’e, büyükşehirlere göç etmek zorunda kalıyor. Orada da bu kez başka bir soruna neden oluyor. Onun için bunun yerelde çözülmesi lazım. Bu dayanışma çok önemli. Kendi imkânlarımızla bunları yapamazdık. Destekte bulunan herkese çok teşekkür ediyorum.”