Deri sektörü ihracatta rekor kırdı

Türk deri ve deri mamulleri sektörü 2022 yılı mart ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 22’lik artışla 192 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

Deri ve deri mamulleri sektörü yeni dönemde de ülke ekonomisine katkısını kesintisiz olarak sürdürüyor. İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği (İDMİB) Başkan Yardımcısı Güven Karaca, sektör olarak yeni döneme iyi bir şekilde başladıklarını ve yıl sonuna kadar hedeflerine ulaşmak için çalışacaklarını aktardı. Karaca ayrıca Ayakkabı, mamul deri ve kürk, saraciye ve deri ve kürk giyim sektörleriyle ülke ekonomisine kesintisiz katkı sunduklarını aktardı. 

DERİDE 3 AYDA 502 MİLYON DOLAR İHRACAT

Sektörün ihracat rakamlarını değerlendiren Karaca, “Deri ve deri mamulleri sektörü olarak 2022 yılı mart ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 22’lik artışla 192 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdik. 2022 yılı ocak-mart döneminde deri ve deri mamulleri ihracatımız geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 27’lik artışla 502 milyon dolar olarak gerçekleşti. Sektör olarak ihracat rakamlarımızı önümüzdeki dönemlerde daha da artırmayı ve katma değeri yüksek ihracata ulaşmayı hedefliyoruz.” dedi.

ALT SEKTÖRLERDE DE İHRACAT ARTIŞI DEVAM EDİYOR

Alt sektörlerin de ihracat rakamlarını değerlendiren Karaca, “Mart ayında en fazla ihracat gerçekleştirdiğimiz alt sektörümüz 129 milyon dolarla ayakkabı sektörü oldu. Ayakkabı sektöründe geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 18,3’lük bir artış yakaladık. Yine mart ayında mamul deri ve kürk sektöründe yüzde 22,5’luk artışla 27,8 milyon dolar, saraciye sektöründe yüzde 49,3’lük artışla 27,1 milyon dolar ve deri kürk giyim sektöründe yüzde 7,4’lik artışla 7,7 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdik.” dedi.

Alt ürün gruplarının ocak-mart dönemi ihracatlarına da değinen Karaca sözlerini şu şekilde noktaladı: “Ocak-mart döneminde yine en fazla ihracat gerçekleştirdiğimiz alt sektörümüz ayakkabı oldu. Bu dönemde ayakkabıda yüzde 22,2’lik bir artışla 328 milyon dolarlık ihracata ulaştık. Yine bu dönemde saraciye sektöründe yüzde 50,8’lik artışla 75,3 milyon dolarlık mamul deri ve kürk sektöründe yüzde 37,3’lük artışla 69 milyon dolarlık ve deri kürk giyim sektöründe 30,2 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdik.”