Ruble ısrarı

Rusya doğalgaz ödemelerinin ruble ile yapılmasını istiyor. Kremlin sözcüsü Peskov'dan sonra Putin de Almanya ve İtalya başbakanlarına ruble kararını yineledi

Avrupa ülkeleri Rus doğalgazına bağımlı.

Ukrayna savaşı, Rusya’ya yaptırımlar sonrasında, satılan doğalgazın Rusya’ya ödemesinde hangi para biriminin kullanılacağı gündemde.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İstanbul zirvesi hakkında bilgilendirme amacıyla Almanya Başbakanı Scholz ve İtalya Başbakanı Draghi ile ayrı ayrı telefon görüşmesinin diğer başlığı doğalgaz ödemesindeki para birimi oldu.

Putin’in Scholz ile görüşmesinde, Rusya’nın doğalgaz ticaretinde rubleyle ödeme sistemine geçme kararının detaylarını aktardığına işaret edilen açıklamada, “Anlaşmalardaki değişiklik kararı, Avrupa Birliği ülkelerinin Rusya Merkez Bankası döviz rezervlerini uluslararası hukuka aykırı bir şekilde dondurması nedeniyle alınmıştır.” ifadesine yer verildi.

Açıklamada, rubleyle ödeme sistemine geçilmesinin, Rus gazı ithal eden Avrupalı şirketler için sözleşme şartlarının kötüleşmeyeceğine işaret edilirken, liderlerin, iki ülke uzmanlarının bu konuda ek görüşmelerde bulunması konusunda anlaştığı belirtildi.

Daha öncede Kremlin sözcüsü Peskov, Rusya’nın ödemelerde ruble kararını açıklamıştı.