“Premiere Vision yeni pazarlar için fırsat oldu”

İYA Tekstil Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Özgür Özcan, İhsan, Yusuf, Ahmet Özcan kardeşler olarak 2001 yılında kurdukları şirketin daha bir yaşındayken, geçmişin verdiği tecrübenin de etkisi ile 2002’den itibaren çok iyi sonuçlar aldığını kaydetti.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Almanya, Hollanda, İspanya, İsviçre ve İrlanda’ya kadın dış giyiminde bluz, T-shirt, gömlek, pantolon, ceket, etek, elbise ve çocuk giysisi üreten İYA Tekstil, Premiere Vision Manufacturing Paris Fuarı’ndan umutlu döndü.

İhsan, Yusuf, Ahmet Özcan kardeşler, 2000 krizinde mevcut şirketlerini kapatıp, ortaklarından ayrılmak zorunda kalınca, 2001 yılında güç birliği yaparak İYA’yı kurdu. Şirket daha bir yaşındayken, geçmişin verdiği tecrübenin de etkisi ile 2002’den itibaren çok iyi sonuçlar aldı.

İYA Tekstil, müşteriden gelen talepleri karşılamaya dönük çalışmasını, 2008’de tasarım odaklı ilerlemeye yönlendirdi.  İYA Tekstil Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Özgür Özcan’a göre, eskiden büyük markaların yön verdiği moda, artık influencerların elinde. Influencerlar, ünlüler ne giyerse dünya onları giyiyor. Bu nedenle tasarımcıları da artık çok hızlı olan modern dünyadaki bu akımı takip edip, ona göre tasarımlarına yön vermeyi seçti.

Özgür Özcan’ın “Butik Firma” diye tanımladığı İYA Tekstil, çok adetli markalarla çalışmak daha riskli olduğu için, bu firmalarla çalışmayı hiç düşünmedi. 50 bin adetlik siparişin riskini üstlenmek yerine daha küçük siparişleri tercih etti. Bunun için tasarım departmanını oluşturup, EDS (Enformasyon destek sistemi) tabanlı Türk malı MRP (Malzeme ihtiyaç planlaması) kullanmaya başladılar.

İYA Tekstil, toplam 4 bin metrekarelik alandaki fabrikasında, başta Almanya olmak üzere Hollanda, İspanya, İsviçre ve İrlanda’ya kadın dış giyiminde bluz, T-shirt, gömlek, pantolon, ceket, etek, elbise ve çocuk giysisi üretiyor.

-“Zoru severiz”

Tamamen tasarıma odaklanınca, müşteriden gelen talep üzerine, 65 bedene kadar battal kıyafet de tasarlayıp, üretmeye başladılar. Giderek obezleşen dünyada değişen ihtiyaçlar karşısında büyük beden yaptıklarını gören firmalardan talepler arka arkaya geldi. Almanya ve Danimarka’ya büyük bedenin tüm ar-ge çalışmalarını, tasarımlarını da yaparak ürün gönderince, farklı firmalardan, ülkelerden de sipariş aldılar.

Türkiye’de battal boy seri üretim gelinlik çalışan tek firma oldular. Battal boy çalışmanın dezavantajı da beden kalıplarının zor olması,  eni geniş, dolayısıyla daha maliyetli kumaşlarla çalışmak zorunda olmalarıydı.

“Bizde kolay ürün yoktur” diyen Özgür Özcan’ın İYA Tekstil’i, Alman geleneksel bira festivallerinde giyilen yelekleri, elbiseleri üretip ihraç etti. En az 8 operasyonla başlayıp, 35 operasyona kadar giden üretimleri ile tanındılar. Hamburg’daki bir müşterilerinin çalıştığı ve Türkiye’de yapılmayan yünlü kumaşın dışında üretimde kullandığı tüm kumaşları yurt içinden temin eden İYA Tekstil, hep katma değeri yüksek ürünler yaptı.

 

-BSCI’da A sertifikalı tek firma

 

İzmir’de, Avrupa genelinde kabul edilen üretici sertifikası olan BSCI’da A Sertifikalı tek firma olan, yani çocuk işçi çalıştırmadığı, maaşları tam gösterdiği, çalışanı koruduğu, yüksek standartlı üretim yaptığı gibi özelliklerini belgeleyen İYA Tekstil, müşterilerinden gelen talep üzerine gerekli sertifikayı edinip, organik üretime de başladı.

Ayda yaklaşık 250 bin kapasitesi olan İYA Tekstil de tüm sektörlerde olduğu gibi pandemi döneminde ayakta kalabilmek için bazı fedakarlıklarda bulundu. Siparişler düşünce, düşük sipariş almayı kabul etti. Pandemi etkisini kaybetse de bazı müşteriler düşük siparişe alıştı. Düşük sipariş verip, siparişi daha sonra tekrarlamaya başladı. Son zamanlarda siparişlerde düzelme olsa da Premiere Vision Facturing Paris Fuarı, her firma gibi İYA Tekstil’e de yeni pazarlara açılma konusunda iyi bir fırsat oldu. Fuara derslerini çok iyi çalışarak katıldılar.

 

-Premier Vision Manifacturing

 

“Yeni müşteri arayışımız var mı evet var. Fuarlara bu yüzden katılıyoruz” diyen İYA Tekstil Genel Müdürü Özgür Özcan, firmanın tasarımcısı eşi Songül Özcan ile katıldığı fuarda kendi ürünlerini sergilemelerinin yanı sıra aksesuar, kumaşta tüm yeni ürünleri görme imkanı da buldu. Özcan, Premiere Vision Manifacturing Paris Fuarı’nı şöyle değerlendirdi:

“Premier Vision bir prestij fuarı. Bu fuara katılabiliyorsanız, orada onay alıyorsanız, müşterilerin numune isteklerini karşılayabiliyorsanız ya da koleksiyon isteklerini yerine getirebiliyorsanız demek ki doğru yoldasınız. Biraz da kendimizi sınıyoruz orada. Premiere Vision çok büyük fuar olduğu için aksesuar, kumaşta yeni çıkmış bütün renkleri, ürünleri bir arada görüyorsunuz. Bursa’ya gitsem bu kadar kumaşçıyı göremem.

Fuar güzeldi. Az ve öz benim için. Fransa’nın ETAM’ı hiç uğramamıştı bize daha önce. Demek ki bir açılma ve arayış var. İngiltere de geldi bize. İskandinav ülkesi hiç görmemiştim. Finlandiya geldi. Polonya geldi. 7-8 marka 3 gün üst üste geldi. Onlardan umudum var. Sipariş hemen olmaz. 20 fuarda bir Bonita firması yakaladık Almanya’da, 17 sene çalıştık. Adetleri ürün bazı 4 ila 5 bindi. Ben fuara 30 kere katılayım, böyle bir müşteri yeter. Bu fuardan umutluyum. Geri dönüş olacağına inanıyorum. Bizim açımızdan iyiydi fuar.”