Karadeniz’deki mayınlar kimin?

Gözlem Gazetesi geçen hafta mayınlarla ilgili uluslararası hukuk kurallarını haberleştirmişti. Ukrayna Karadeniz'e dökülen mayınların kendilerine ait olmadığı iddiasında

Ukrayna, Karadeniz’de son günlerde denetimsiz görülen mayınlarla ilgili yaptığı açıklama akılları karıştırdı.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Türkiye ve Romanya’da görülen deniz mayınlarının Ukrayna Deniz Kuvvetleri’ne kayıtlı olmadığını belirterek, mayınlardan dolayı Rusya’yı sorumlu tuttu.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı resmi internet sitesindeki açıklamada, Rus askeri kuvvetlerinin, 2014 yılında Ukrayna’nın Sivastopol kentini geçici işgali sırasında ele geçirdiği deniz mayınlarını kullanarak, uluslararası ortaklar nezdinde Ukrayna’yı kasten kışkırtmaya ve itibarsızlaştırmaya çalıştığı ifade edildi.

Açıklamada, Rusya’nın tüm Karadeniz’de, Azak’ın yanı sıra Kerç ve Karadeniz boğazlarında kasıtlı olarak deniz mayınlarını, her şeyden önce sivil nakliye ve denizdeki insan yaşamını tehdit eden fiili ayrım gözetmeyen eylem silahlarına dönüştürdüğü belirtildi.

Ukrayna’ya karşı geniş çaplı savaş başlatan Rusya Deniz Kuvvetlerinin, sivil gemileri ele geçirip imha etmenin ve Ukrayna’yı denizden bombalamanın yanı sıra, deniz mayınlarını yeni bir “korsanlık yöntemi” olarak kullandığı ifade edilen açıklamada, sürüklenen mayınların kullanımı ve bunların öngörülemeyen sonuçlarının sorumluluğunun yalnızca Rusya Federasyonu ve donanmasına ait olduğu vurgulandı.

Gözlem Gazetesi geçen haftaki haberinde uluslararası sözleşmeler gereği savunma amaçlı denize mayın döken ülke bundan sorumlu tutulduğunu belirtmişti. Haberde, mayınlama yapan ülke, mayınların kontrolünden ve mayınlanmış bölgenin koordinatlarından sorumluluğa dikkat çekilmişti

Gözlem Gazetesi haberinde olası bir kaza durumunda ise mayınlama yapan ülkenin zarara uğrayan tarafa tazminat ödeme ile yükümlü olduğunu belirtmişti.

Karadeniz’de mayın tehlikesi