Abramoviç İstanbul’daki görüşmelerde

Rusya ile Ukrayna arasındaki barış görüşmelerine Abramoviç'in katılımı sürpriz oldu.

Rusya ile Ukrayna müzakere heyetleri İstanbul’da Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Ofisi’nde bir araya geldi.

Toplantıya sürpriz katılımcı Rus milyarder Roman Abramoviç oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açılış konuşmasında her iki heyetten beklentilerini dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan :”Ölen her insan, yıkılan her bina refah yolunda harcanması gereken kaynağa zarara vermektir. Artık görüşmelerden somut sonuçlar alınması gereken bir döneme girdik. Dünya sizlerden gelecek hayırlı ve müjdeleri haberleri bekliyor.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, müzakere sürecinde her iki tarafın da hakkını koruyan adil bir yaklaşım sergilediklerini söyledi.

Sürpriz isim

Rusya ile Ukrayna arasında Dolmabahçe’de yapılan görüşmelere Roman Abramoviç de katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşması sırasında masada olmayan Abramoviç,Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın yanında oturdu.

Abramoviç’in Kiev’de Ukraynalı müzakerecilerle yaptığı görüşmeden birkaç hafta sonra zehirlendiği iddia edilmişti.

ABD’nin yaptırım listesinde yer almayan Abramoviç, Rusya ile Ukrayna arasında arabuluculuk yapması olasılığı Wall Street Journal (WSJ) gazetesinde haberleştirilmişti.

Görüşmelerde Ukrayna’nın kırmızı çizgileri

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, yerel televizyonların ortak yayınında yaptığı konuşmada İstanbul’da yapılacak Rusya-Ukrayna müzakerelerini değerlendirdi.

Kuleba, “Devlet başkanımız heyetimize çok net talimatlar verdi. İnsanlar, toprak ve egemenlik üzerine pazarlık yapmayacağız. Pozisyonumuz beton gibi serttir ve uluslararası hukuktan, Ukrayna ordusundan, Rusya’ya uygulanan uluslararası yaptırımlardan, savunmamız için Ukrayna’ya aktarılan ve aktarılmakta olan silahlardan güç almaktadır.” dedi.

Ukrayna’nın tarafının kilit talepleri konusunda da konuşan Kuleba, “Türkiye’deki müzakerelerde asgari talebimiz insani sorunların çözümü, azami talebimiz ise ateşkes ve bunun için sürdürülebilir anlaşmanın sağlanması olacaktır” bilgisini verdi.

Kuleba, Türkiye’deki müzakerelerde referandum konusunun konuşulmayacağını, bunun Ukrayna’nın iç meselesi olduğunu kaydetti.

Ele alınan konular

Rusya ve Ukrayna arasındaki görüşmelerde ele alınması beklenen başlıklar ise şu şekilde;

Toprak

Müzakerelerdeki en zorlu başlık. Donbas yani ülkenin doğusunda Donetsk ve Luhansk’tan oluşan bölgedeki, Rusya destekli ayrılıkçılar iki yerde de bağımsız Cumhuriyet ilan etti, Rusya tanıdı. Moskova geçen hafta Donetsk’in yüzde 54’ünü, Luhansk’ın yüzde 93’ünü ele geçirdiğini ilan etti. Zelenski önceki gece Donbas’ta çözüm istediğini söyledi.

Tarafsızlık

Ukrayna’nın tarafsızlığı, Rusya’nın taleplerinin başında geliyor. Moskova, savaş öncesi Ukrayna’nın hiçbir zaman NATO’ya üye olmayacağına dair yazılı güvence istiyordu. Rusya, saldırının amaçlarından birini de Ukrayna’nın silahsızlandırılması olarak ilan etti. Ukraynalı yetkililer, son bir ayda ülkenin NATO’ya üye olmayacağını dile getirdi. Zelenski de önceki gece tarafsızlık konusunda müzakereye hazır olduğunu ilan etti.

Ukrayna’da yaşayan Rusların hakları

Rusya’nın doğusunda Rusça konuşan bir nüfus bulunuyor. Ukrayna 2019’da çıkardığı yasayla Ukrayna dilini zorunlu hale getirmişti.Memur, asker, doktor ve öğretmen olmak için Ukraynaca konuşmak gerekiyor. Ancak, Rusça’nın statüsü Moskova’ın talepleri arasında bulunuyor.  Zelenski bu başlığın müzakerelerde konuşulduğunu açıkladı.

İddia edilen Naziler ve paramiliter gruplar

Ruslar, “Azak Tugayı” gibi aşırı sağcı grupların Rusça konuşan halka “soykırım” yaptığını iddia ediyor. Ukrayna ise  iddiaları kesin bir dille reddediyor. Bununla birlikte, “Nazilerden arındırma” Rusların ortaya attığı bir kavram ve “silahsızlanma” başlığıyla birlikte anılıyor.

Öte yandan, Ruslar başta Zelenski hükümetinin değişmesinden bahsediyordu. Şimdilerde Ukrayna’nın kendi ordusuna sahip olabileceğinden ancak Batılı ülkelerin silahlarına ve üslerine ev sahipliği yapmamasından söz ediliyor.