Rusya İstanbul zirvesini önemsiyor

Peskov: "Yüzyüze görüşme kararı bile önemli" dedi.

Ukrayna savaşında 1 ay geride kalırken Rusya ve Ukrayna yüz yüze barış görüşmeleri için İstanbul’da buluşacak.

Daha önce Belarus’un Gomel ve Brest kentlerinde bir araya gelen heyetlerin buluşma noktası İstanbul olacak.

Rusya’dan İstanbul görüşmeleri için 2 ayrı açıklama geldi.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, “Müzakerelerin başarılı sonuçlanmasını ümit ediyoruz” dedi.

Diğer açıklamayı Kremlin sözcüsü Peskov yaptı.

Peskov “Yüz yüze görüşmelere başlanmasına karar verilmesi bile başlı başına önemlidir ifadelerini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugüne kadar Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile 5 kez, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile 3 kez telefonda görüşmüştü.

Son olarak 27 Mart’ta Putin ile görüşen Erdoğan, ateşkesin ve barışın bir an evvel tesis edilmesinin ve bölgedeki insani durumun iyileştirilmesinin gerekliliğini vurgulamıştı.

Putin  – Zelenski görüşmesi 

Bu arada Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’in Rus muhalif gazetecilere verdiği son röportajda, Rusya lideri Vladimir Putin’e yaptığı görüşme çağrısına Moskova’dan yanıt geldi.

Reuters haber ajansına göre, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “Putin ve Zelenskiy arasında halihazırda doğrudan bir görüşme planlanmadığını, ayrıca şu an olası bir görüşmenin ters etki yapabileceği ve zararlı olabileceği” yönünde açıklama yaptı.

Zelenskiy, röportajında “Rusya Başkanı ile bir anlaşmaya varmalıyız ve bir anlaşmaya varmak için onun bulunduğu yerden kendi ayaklarıyla çıkıp dünyanın herhangi bir yerinde benimle buluşmaya gelmesi gerekiyor” demişti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, müzakerelerin detaylarını Ukraynalı mevkidaşı Dmytro Kuleba ile telefonda görüştü.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba ile bugün bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir. Görüşmede Ukrayna’daki son durum ve İstanbul’da Rusya ve Ukrayna heyetleri arasında gerçekleştirilecek müzakereler ele alınmıştır.” denildi.