EFD Finans Tadında Sohbetler devam ediyor

Ege Finans Derneği (EFD) Finans Tadında Sohbetler toplantısında Nöronus Nöron Eğitim Merkezi Kurucusu Eğitmen ve Profesyonel Koçu Mustafa Bayındır’ı ağırladı.

Toplantının açılışında bir konuşma yapan Ege Finans Derneği (EFD) Yönetim Kurulu Başkanı Osman Cengiz, karışık, kaotik ve fırtınanın ötesinde kasırga denebilecek bir süreçte bir çok anlamda kararlar almak durumunda kaldıklarını ve bu kararlarda duyguların da etkili olduğunu söyledi. Bu karar alma sürecine etki eden unsurları değerlendirmek ve doğru karara ulaşmada kontrollü olabilmenin son derce önemli olduğunu ifade eden EFD Başkanı Cengiz, “İş yaşamında ister çalışan olun ister işveren, hepimizin fazlaca kritik kararlar almak durumunda kaldığımız bir dönemden geçiyoruz. Finansal piyasalar ve ekonomiyi değerlendirmenin ötesinde kararlara etki eden duygu durumumuzu kontrol edebilmenin inceliklerini öğrenmek, dinlemek adına Mustafa Bayındır’ı EFD Finans Tadında Sohbetler toplantımızda ağırlamak istedik” diye konuştu.

 

“En doğru noktada frene yada gaza dokunmalısınız”

Nöronus Nöron Eğitim Merkezi ve Varipo Kurumsal Çözümler çatısı altında danışmanlık, mentörlük ve koçluk yapan Mustafa Bayındır, her anlamda fırtınan içinde yer alan ve farkındalığı çok yüksek bir grup ile buluşmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Formula 1 örneğini vererek bir benzetme yapan Bayındır, “Nasıl ki Formula 1’de aynı takımda olsa da, aynı araca binseler de takımın iki pilotu da pistte rekabet içinde. Kurumlar içinde de rekabet her anlamda var. Nasıl ki bir pilot viraja girerken geç ya da erken frene basarsa sırasını kaybeder, iş yaşamında aldığınız geç ya da erken kararlar da sizi doğrudan etkiler. En doğru noktada, en doğru zamanda frene ya da gaza dokunmalısınız” dedi.

Duyguların karar alma sürecinde etkili ve hatta gerekli olduğunu söyleyen Bayındır, “Hissedemeyen beyin karar veremez denir, o yüzden belirsizliğin güçlü olduğu noktada duygularımız etkili olurken onları doğru yönetmek en kritik noktayı oluşturur” dedi.

Rekabetin kurallarının değişmediğini söyleyen Bayındır, “İş yaşamda da rekabetin kuralları hiç değişmez. Sporda, iş yaşamında, sosyal hayatta, kısaca yaşamın tüm alanlarının değişen koşullarında bu değişmeyen kurallarla adapte olma zorluğu yaşıyoruz ve bunu bu dönemde daha fazla hissediyoruz” dedi.

 

Duygu durumunu kontrol etmek ve endişe etkisi

Olası bütün senaryolar için hazırlıklı olmak gerektiğine işaret eden Bayındır, “Belirsizlik risk alma kabiliyetinizi öne çıkarıyor. Fırtına da risk alabilme dereceniz önem teşkil ediyor. Kurumun iyiye ya da kötüye gitmesini kritik noktada aldığınız risk belirliyor” diye konuştu.

Fiziksel ve maddi yatırımlardan önce kurum içerisindeki personele kontrollü risk alabilme, inisiyatif kullanabilme kabiliyeti kazandırmak gerektiğini söyleyen Bayındır, “Kritik anlarda doğru karar almak sizin için tamam mı devam mı anlamına bile gelebilir. O yüzden alınabilecek riski belirlemek hayati önemde” dedi.

Bu riski alma sürecinde en büyük engelin ise duygusal kitlenme yani endişe olduğunu vurgulayan Bayındır, “Endişe, sizin yazıp oynadığınız, gerçekleşmemiş bir senaryo durumuna ilişkin girdiğiniz duygu durumudur. Doğru karar almanın önündeki en büyük engel budur” diye konuştu.

Loading