Davutoğlu’ndan seçim kanunu açıklaması

6 siyasi parti genel başkanının katıldığı liderler buluşması hakkında konuşan Gelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu, "Eğer böyle bir altılı masa oluşmamış olsaydı, muhtemelen bu seçim yasası gündeme gelmeyebilirdi" dedi.

Adana’da yerel bir televizyon kanalında soruları yanıtlayan Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, seçim kanununa ilişkin konuştu. Davutoğlu, “Barajın yüzde 7 değil yüzde 0 olması lazım. Barajın yüzde 10 olması çok yüksek bir orandı. Herhangi bir barajın olması sebebi temsilde adalet ve siyasi istikrarı sağlamak. Halbuki şimdiki cumhurbaşkanı hükümet sisteminde siyasi istikrar milletvekili tarafından belirlenmiyor. Cumhurbaşkanı seçimiyle ortaya çıkıyor. Dolayısıyla barajın herhangi bir şekilde olmasının bir mantığı yok” dedi.

Davutoğlu, “İktidarın kafasının almadığı şey şu; 2018 matematiğine göre hesap yapıyorlar. 2018’den bu yana köprünün altından çok sular geçti. İttifak içinde dağılmayı engellediği için, ittifak anlamını kaybetti. Biz yüzde 7 barajını tek başına geçme potansiyeline sahip olarak görüyoruz kendimizi. İttifaka girmesine gerek bile yok. Eğer böyle bir altılı masa oluşmamış olsaydı, muhtemelen bu seçim yasası gündeme gelmeyebilirdi. Burada oluşan sinerjiyi zayıflatmak için bir mühendislik çabası içinde çıkarılmaya çalışılan bir yasa” diye konuştu.