Kırmızı ete zam kapıda

Zam oranının yüzde 30 olması bekleniyor.

Et ve Süt Kurumu’nun yüzde 48 zam yapmasının ardından sektör temsilcileri, çiftliklerdeki besi hayvanı stokunun azaldığını ve Mayıs ayı sonuna kadar kırmızı ete en az yüzde 30 zam geleceğini belirtti.

Ulusal Kırmızı Et Konseyi verilerine göre son bir yılda süt yeminde %138, besi yeminde %160, karkas et maliyetinde ise %87 artış yaşandı.

Türkiye’de etin serbest piyasadaki fiyatı ise 95-110 TL/kg aralığında seyrediyor. Et ve Süt Kurumu (ESK) kırmızı et fiyatlarına yüzde 48 oranında zam yaptı ve 1 kilogram kıymanın fiyatı 56 TL’den 83 TL’ye, kilogramı 62,5 TL olan kuşbaşı ise 92 TL’ye yükseldi.

Toplam kırmızı et satışının %1’lik kısmını oluşturan ve sadece ESK mağazalarını kapsayan bu zammın, piyasadaki et fiyatlarına yansımayacağı belirtiliyor.

Besicilik sektöründe faaliyet gösterenler, yüksek maliyetler ve arz sıkıntısı sebebiyle önümüzdeki iki ay içerisinde et fiyatlarının en az yüzde 30 artmasını bekliyor.

Uzmanlara göre dişi sığır sayısının azalması ve yüksek maliyetlerin üzerine bir de turizm sezonundaki talep artışı eklendiğinde, birkaç ay içerisinde et fiyatlarında yüzde 30-40 arasında zam bekleniyor.

Türkiye’de hayvancılıkta yıllık 26 buçuk milyon ton karma yem tüketiliyor ve bu yemin %50-55’ini ithal ham madde oluşturuyor.

“International Farm Comparison Network (IFCN) verilerine göre, Türkiye’de hayvancılık yapma maliyetinin dünya ortalamasından yüzde 23 daha fazla.”

Türkiye’de karkas et kesim fiyatı 80-82 TL/kg iken bu rakam yurt dışı piyasalarda 5-6 Euro/kg aralığında seyrediyor.

Bu açıdan Türkiye’nin et arzında yaşanacak olası bir problemde ithal etin “ekonomik bir çözüm olmayacağı” ve et fiyatlarını %30-40 seviyesinde artıracağı değerlendiriliyor.

Et ve Süt Kurumu’nun yüzde 48 zam yapmasının ardından açıklama yapan Tarım ve Orman Bakanlığı, yapılan zammın piyasadaki et fiyatlarını etkilemeyeceğini belirtmişti. Sektör temsilcileri ise, çiftliklerdeki besi hayvanı stokunun azalmasından dolayı ve Mayıs ayı sonuna kadar kırmızı ete en az yüzde 30 zam geleceğini söyledi.

Loading