Ketenin hikayesi Institut français İzmir’de

Institut français İzmir, tescil yolundaki keten tohumları Efe ve Cemre’nin doğuş hikayesini anlatan “Ketenin Döngüsü” belgeselini 30 Mart Çarşamba akşamı saat 19.00’da İzmirlilerle buluşturacak.

Türkiye’nin ilk tarımsal AR-GE Kooperatifi Döngü Kooperatifi, yolculuğunu keten hikayesiyle taçlandırdı. “Tarımda kadim bilgiler ve yeni fikirler” düşüncesi ile girişilen araştırmalarda edindikleri bilgileri, yaşananları ve keşfedilenleri fotoğraflara, kelimelere, görüntülere büründürdü; hikayenin ilk bölümü olan “Ketenin Döngüsü” belgeseli ortaya çıktı. Belgesel, tescil yolundaki keten tohumları Efe ve Cemre’nin bu doğuş hikayesini anlatıyor. Yapımı Döngü Kooperatifi’ne ait olan belgeselin yönetmenliğini ise Gazeteci-Yazar Ayçe Bükülmeyen Özerdem üstlendi.
 
Institut français İzmir’de gerçekleşecek olan programda Institut français Türkiye İzmir Müdürü Jose-Maria Querios, Döngü Kooperatifi Başkanı Zeynep Derece, Ege Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü Başkanı Ali Peksüslü, GEF-SGP Ulusal Koordinatörü Gökmen Argun ve çiftçi kadınlar adına Ayşe Naval konuşma yapacak. Belgeselin yönetmeni Ayçe Bükülmeyen Özerdem ise Washington’dan çevrimiçi bağlanarak belgeselin yapım sürecini anlatacak.