Emeklilere ve asgari ücretle çalışanlara soruldu; “Geçinebiliyor musunuz?”

NG Araştırma Şirketinin yaptığı ankette, “Aylık gelirinin, temel ihtiyaçlarını karşılayamadığını” söyleyenlerin oranı; yüzde 73!
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

“Kur – Faiz – Enflasyon üçlemesi” tartışmaları arasında ve Pandemi’nin baskısı altında hayat pahalılığına zirve yaptıran zamlar, 85 milyonu ağır şekilde etkiledi. Zorlaşan hayat şartları ülkenin gündeminin ilk sıralarına yerleşti. Hemen her kesimden insanı etkileyen hayat pahalılığı, geçim derdi ve zamlar konuşuluyor, yazılıyor, tartışılıyor.  NG Araştırma, Türkiye’nin en büyük problemi olan “geçim sorununu” Türkiye genelinde 15 yaş üzeri 1855 kişiye sordu. 11-21 Şubat tarihlerinde yapılan geçim araştırması 2022 yılındaki zam yağmurunun etkileri bir kez daha gün yüzüne çıktı. İşte geçim anketinin sonuçları…

Emekliler geçinebiliyor mu?

2022 yılında emekli maaşlarına yapılan yüzde 23,56 oranındaki zam emeklilerin beklentisini karşılayabildi mi? Her 2 emekliden 1’inin emekli maaşı dışında başka bir geliri bulunuyor. Ek gelire de gerçekten ihtiyaçları olduğunu belirttiler. Çünkü ek geliri olan her 10 emekliden 9’u sadece emekli maaşıyla geçinemeyeceğini söylüyor. Emekli maaşı dışında ek geliri olmayanların ise yüzde 85’i geçinemediğini belirtti.

Asgari ücret zammı yeterli mi?

Asgari ücrete yapılan yüzde 50,54 oranındaki zam çok konuşuldu. Peki, bu zam asgari ücretlinin rahat bir nefes almasını sağlayabildi mi? Katılımcıların yüzde 45’i yapılan zammın beklediğinden az olduğunu belirtirken, beklediğim orandaydı diyenlerin oranı ise yüzde 33.

Asgari ücretle kaç kişi geçinebilir?

Geçim şartlarının zorlaştığı, hepimizin hissettiği bir gerçek. Bu durumu göz önünde bulundurarak katılımcılara kirada yaşayan bir ailenin asgari ücretle kaç kişinin borçlanmadan temel ihtiyaçlarını karşılayabileceğini sorduk.

Katılımcıların yüzde 23’ü asgari ücretle bir kişinin dahi temel ihtiyaçlarını karşılayamayacağını düşünüyor. Yüzde 27’si “1 kişi” derken, “2 kişi” diyenlerin oranı yüzde 23. 4 kişilik bir ailenin geçinebileceğini belirtenlerin oranı ise yüzde 5. Ayrıca 5 veya daha fazla kişinin geçinebileceğini belirtenlerin toplam oranı ise yüzde 9. Bir diğer deyişle, her 2 kişiden 1’ine göre asgari maaşla 2 kişi temel ihtiyaçlarını karşılayamaz.

Zamlar yaşamı nasıl etkiledi?

Son zamanlarda gelen zamların geçim şartları üzerindeki etkilerini sorduğumuzda gelen yanıtlar oldukça dikkat çekiciydi. Ev kiralarındaki artış katılımcıların yüzde 93’ünü olumsuz etkilerken, elektrik, doğalgaz, su faturalarındaki artış ise katılımcıların yüzde 95’ini olumsuz etkiliyor. Fiyat artışlarından olumsuz etkilenmeyen oldukça azınlık bir kesim var.

Benzin fiyatlarındaki artıştan olumsuz etkilenenlerin oranı ise yüzde 95. Ayrıca, katılımcıların yüzde 95’i gıda ürünlerindeki artıştan olumsuz etkilendiklerini belirtti.

Ev kiralarındaki artışın etkileri neler?

Katılımcılara, oturdukları evi düşündüklerinde ödedikleri kira ile ilgili görüşlerini sorduk. Kiracıların yüzde 65’i ev kirasının beklediğinden çok fazla olduğunu belirtirken, beklediğim gibi diyenlerin oranı ise yüzde 29. Kirada oturuyorum diyenlerin ödediği aylık kira tutarının ortalaması 1503 TL. Bu tutar ortalama aylık gelirin yüzde 23’üne denk geliyor.

Ev sahibi olanlara, ‘evini kiraya versen beklentin ne olurdu?’ diye sorduğumuzda ise gelen yanıtların ortalaması 1821 TL. Kiracıların ve ev sahiplerinin beklentilerinin birbirinden farklı olduğu görünüyor. Ortalama aylık gelir ve gider dağılımına baktığımızda, temel ihtiyaçlarımızın bir kısmının toplam gideri, toplam gelirimizin yüzde 71’ine denk geliyor.

Akaryakıt zamları sürücüleri nasıl etkiliyor?

Yılbaşından beri gelen yüksek orandaki akaryakıt zamları araç kullanımını önemli bir gider haline getirdi. Peki, bu durum araba kullanma alışkanlığımızı değiştirdi mi? Arabası olan her 10 kişiden 8’i son zamlardan sonra araç kullanım sıklığını azalttığını belirtti.

Arabası olmayan kişilere ise araba almama sebebini sorduğumuzda gelen yanıtlar yine ekonomik sorunları işaret ediyor. Katılımcıların yüzde 42’si ekonomik durumunun kötü olmasını sebep olarak gösterirken, yüzde 40’ı ise araba fiyatlarının çok yüksek olmasından kaynaklandığını belirtti.

Birikim yapabiliyor muyuz?

Bir çoğumuz geleceğimiz için birikim yapmanın önemli olduğunu düşünür ve bunun için çaba gösteririz. Peki, gerçekten birikim yapabiliyor muyuz?

Katılımcıların yüzde 72’si birikim yapamadığını söylerken, bazen birikim yapabildiğini söyleyenlerin oranı yüzde 24. Düzenli olarak birikim yapabilenlerin oranı ise yalnızca yüzde 4.

Aylık gelir, giderleri karşılıyor mu?

Artan hayat pahalılığı ile gelir gider dengesizliğine sebep oldu. Peki, insanların aylık geliri temel ihtiyaçlarını karşılamaya yetiyor mu?

Aylık gelirinin, temel ihtiyaçlarını karşılayamadığını söyleyenlerin oranı yüzde 73.

Bu soruya gelen yanıtları bölge bazlı incelediğimizde Doğu, Güneydoğu ve Akdeniz bölgelerinde aylık geliri temel ihtiyaçlarını karşılayamayanların oranı yüzde 80’i aşıyor. Son zamanlarda artan pahalılık ne yazık ki büyük kısmımızı derinden etkilemiş görünüyor.