Covid 19 salgınında yeni varyant BA. 2

Yeni varyantın daha bulaşıcı olmasından endişe ediliyor.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

2019 yılının son aylarında Çin’in Wuham eyaletinden dünyaya yayılan Covid 19 virüsünde yeni varyant gündemde.

Yeni varyantın adı BA. 2. Yeni varyantın Omicron’dan daha hızlı yayıldığı ve baskın varyant olacağı yönünde görüşler hakim.

Omicron varyantının alt türevi olarak birçok ülkede etkili olan BA. 2 virüsü, giderek baskın hale geliyor. 

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre Covid-19’un dünya genelindeki yayılımı giderek azalıyor. Aşılar nedeniyle ölüm oranları da aynı şekilde aşağı yönlü seyir halinde. Tam da Avrupa başta olmak üzere birçok ülkede “normalleşme” kararları artmışken, gözler yine meselenin asıl kaynağı olan Çin’e çevrildi.

Çin hükümeti halen dünya genelinde baskın olan Omicron’un alt varyantı olarak bilim dünyasının listesine giren BA. 2 varyantına karşı sert önlemler alıyor.

DSÖ de, henüz ilk nerede tespit edildiği kesin olarak bilinmeyen Omicron’un BA.2 alt varyantının, giderek artan hızla yayıldığını belirtti. “Omicron’un bilinen varyantı BA. 1 ile BA. 2 arasında 20’den fazla mutasyon var.

Bu iki varyant birbirinden ayrışıyor” şeklinde açıklama yapan DSÖ’ye göre yeni varyant çok daha hızlı ve daha önce Omicron geçiren kişileri de bulaşıyor.

Bu arada Çin’in Şanhgay kentinde BA. 2 varyantına karşı alınan önlemlerden taviz verilmiyor.

Yeni varyantın ölümcüllüğü konusunda henüz bir açıklama yapılmazken ekonomi çevreleri dünya tedarik zincirinde aksamalardan endişeli.