Çiğli ve İZTO’dan örnek “kadın dostu kent” projesi

İZTO ve Çiğli Belediyesi işbirliğinde gerçekleştirilen “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadelede Kent Planlama Yaklaşımı-Çiğli Örneği” projesi tanıtıldı.

“Kadına Yönelik Şiddetle Mücadelede Kent Planlama Yaklaşımı- Çiğli Örneği” projesinin tanıtım toplantısında konuşan İZTO Başkanı Mahmut Özgener, “Proje ile kadının kent yoksunluğu yaşamaması, kentin her alanında güvenlik endişesi taşımadan bulunabilmesi için örnek bir planlama yapılması amaçlandı. Kadının güvenli bir şekilde yaşayabilmesi, ekonomik hayatın içine katılabilmesi için örnek bir planlama modeli geliştirildi” dedi.

İzmir Ticaret Odası’nın (İZTO) Çiğli Belediyesi ile birlikte gerçekleştirdiği “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadelede Kent Planlama Yaklaşımı- Çiğli Örneği” projesinin sonuçlarından örneklerin açıklandığı basın toplantısı İZTO’da gerçekleştirildi.

Toplantıda konuşan İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, “Bundan 6 ay önce kadına yönelik şiddetle mücadele edebilmek ve kadın istihdamının artmasına destek olmak amacıyla Çiğli Belediyesi ile protokol imzaladık. Amacımız kentin planlanmasında toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasına katkı koymak ve kadının günlük yaşamını kolaylaştırmaktı. Proje kapsamında yeni mezun 5 kadın şehir plancısı Çiğli Belediyemiz bünyesinde çalıştı. Mevcut duruma bakıldı, sorunlar tespit edildi, çözüm önerileri geliştirildi. Gerçekten büyük emek verilen her kaldırımın ölçüldüğü, park mobilyalarının, binaların kör cephelerinin incelendiği ve paftalara döküldüğü başarılı bir çalışma oldu” dedi.

İZTO olarak kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda ciddi ve samimi bir çaba içinde olduklarını vurgulayan Özgener, “Odamızda, Üniversitemizde ve Vakfımızda görev yapan toplam 954 çalışanın 548’i kadın. İnanıyoruz ki bir ülkede kadınlar iş ve çalışma hayatında etkin değilse o ülkeden hedeflerini, hayallerini gerçekleştirmesi beklenemez. Uluslararası Çalışma Örgütü 2021 verilerine baktığımızda Türkiye’deki kadınların iş gücüne katılım oranının Avrupa ülkelerinin çok gerisinde olduğunu görüyoruz. Kadının üretim sürecinde olmadığı bir ekonominin büyüyemeyeceği inancındayız” diye konuştu.

“Kenti dönüştürmenin ilk adımı kadınları güçlendirmek”

Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, Kadınların güvenle yaşayabileceği bir alan yaratmanın öneminin altını çizerek, projenin örnek olacağını belirtti.  Gümrükçü, “Yaptığımız çalışmalarla öncelikle Çiğli’yi üç boyutlu olarak modelledik. Kadınlar çok önemli bizler için. Atatürk’ün devrimi aslında bir kadın devrimiydi. Kenti dönüştürmek istiyorsanız kadınları güçlendirerek başlamanız doğru olur. Bugün burada bulunan hem kadın meclis üyelerimiz hem yüzde 45 oranda kadın başkan yardımcılarımız, Çiğli’yi kadının güçlü olduğu bir kent haline getirmek için gereken çabayı gösteriyoruz. Umuyorum bu çalışmalar bize büyük bir katkı sağlayacaktır. 4 katlı bir binayı kadın çalışmaları için açtık. Bu konuda çözümü bir borç olarak biliyoruz. Çiğli belediyesi olarak kadınların arkasındayız” ifadelerini kullandı.

“Bu proje kadınlara sorumluluğumuz”

İZTO 70’inci Mimarlık Meslek Grubu Meclis Üyesi Jülide Tutan, “Bizim en büyük hedefimiz toplumsal cinsiyet eşitliğini konuşmak zorunda kalmadığımız ve dengeleri sağlayabildiğimiz günleri en kısa zamanda görebilmek. İlk olarak Bornova’da pilot çalışma ile başladık. Arkasından Çiğli’yi tercih ederek devam ettik. Belediye başkanının ve çalışan kadın müdürlerinin olumlu yaklaşım ve çalışmalarının yanı sıra Çiğli Anadolu Caddesinin Kuzey ve Güneyinde çok farklı yapılaşmaların olduğu ve farklı statülerde insanların oturduğu bir kent.  Çiğli’ye bu yaklaşımımızla örnek bir proje yapacağımızı düşündük. Geçtiğimiz yıl 339 kadın cinayeti yaşandı. Türkiye İstatistik Kurumu’nun, geçen yıl açıkladığı verilerde kadınlara yine istihdamda, eğitimde, akademide ve mecliste yer verilmediğini gösterdi. Kadınlar evde ve sokakta kendilerini güvensiz hissettiklerini söylediler.  Bunun üzerimizdeki sorumluluğu büyük. Çözüm getirebilmek adına yaptığımız bu projenin hayata geçiriliyor olması çok önemli”  dedi.

“Türkiye’ye örnek oldu”

Proje yürütücüsü, Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü, Şehircilik Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mercan Efe Güney, “2 önemli kurum, bir protokol imzalayarak yürütücülüğünü gerçekleştirdiğim projenin gerçekleştirilmesini sağladılar.  Elbette ki bu proje, pek çok aşamasıyla İzmir’imize, Ege Bölgemize ve tüm Türkiye’mize örnek oldu. Başkanlığını erkeklerin yaptığı iki kurum kadın dostu kent projesini yapmak için bir araya geldiler. Bu proje 5 kadın şehir plancısını istihdam etti. Bu projeyi anlatmaktan tamamlamış olmaktan gurur duyuyorum.  Başlangıç aşamasında planlamanın cinsiyet körlüğünü kesişimsellik körlüğünü, güvensiz ve aidiyetsiz alanlar sorununu çözme hedefiyle başladık. Köyiçi Mahallesi’nde çalıştık. Merkez içi olması, pek çok kurumu içinde barındırması, ulaşım bağlantıları, sosyal yapısı itibariyle çeşitlilik gösteren bir alan” açıklamasını yaptı.

5 temel başlık belirlediklerini belirten Güney, “Erişilebilirlik, güvenlik, yeşil alanlar, sosyal donatı alanları, yoksunluk kapsamında kendimize kriterler belirledik.  Öneriler geliştirdik. Sokak sokak incelemeler yaptık” dedi.