Rusya ile ticari ilişkiler askıda

ABD Rusya ile ekonomik ilişkilerini askıya alan yasa yürürlülükte

ABD, Rusya ile ilgili kritik yasa tasarısını onayladı. Onaylanan yasa Belarus’u da kapsıyor.

ABD Temsilciler Meclisi, ABD’nin Rusya ve Belarus ile normal ticari ilişkilerini askıya almasını öngören yasa tasarısını onayladı.

ABD’nin yanı sıra diğer ülkelerden de farklı yaptırım kararları geliyor. 

Japonya da Rusya yönetimi ve iş dünyasına yönelik ekonomik yaptırım paketinin genişletti. Bu kapsamda Rusya Savunma Bakan yardımcılarının aralarında olduğu 15 kişi ile 9 örgütün mal varlıkları donduruldu.

Avustralya Hükümeti ise, Ukrayna savaşında yaptırım uyguladığı kişilerin dışında bıraktığı ve ülkede varlıkları bulunan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bağlantılı 2 Rus oligarkının listeye dahil edildiğini açıkladı.

Avrupa Konseyi’nden yapılan yazılı açıklamada, Bakanlar Komitesi’nin, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı saldırılara aktif şekilde katıldığı gerekçesiyle Belarus ile ilişkiyi askıya almaya karar verdiği belirtildi.

Komitenin, Belarus’un konseyin toplantılarına ve faaliyetlerine katılma hakkını askıya aldığı aktarılan açıklamada, bu ülke ile her türlü teknik iş birliğinin de askıya alındığı kaydedildi.

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, Ukrayna’ya yönelik saldırıları nedeniyle dün Rusya’yı üyelikten çıkarmaya karar vermişti.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal operasyonunda 23’ncü gününde çatışmalar kesintisiz şekilde sürüyor.

ABD Temsilciler Meclisi, ABD’nin Rusya ve Belarus ile normal ticari ilişkilerini askıya almasını öngören yasa tasarısını onayladı.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal operasyonunda ateşkes için belirsizlik sürerken tarafların karşılıklı suçlamaları devam ediyor.

Rus ordusu, Ukrayna’da Kiev, Çernigiv, Harkiv, Mariupol gibi yerleşim birimlerindeki sivil yapılara gece boyunca saldırılar düzenledi. 

Ukraynalı kaynakları, Rus ordusunun uçak ve füzelerle saldırılarını sürdürerek ülkedeki sivil yapıları hedef aldı. Çernigiv Valisi Vyaçeslav Çaus, şehrin Ruslar tarafından sürekli bombalandığını bildirdi.

Rus güçlerinin sivil altyapıları hedef aldığını belirtiliyor. Son 24 saatte 53 sivilin hayatını kaybettiğini açıklandı.

Rus güçlerinin saldırısı sonucu başkent Kiev’de 2 kişi hayatını kaybetti. Ukrayna Acil Servisinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Rus güçleri Sviatoshynskyi’de depoların olduğu bölgeye saldırı düzenledi.

Çatışmaların sürüdüğü bölgelerde Rus ordusunun, yabancı paralı askerleri aldığı belirtiliyor.