Bir mahallede spor abidesi

Anadolu’dan 1900’lü yıllarda Karşıyaka’nın kenarındaki Bostanlı’ya, tarlalara çalışmaya özellikle de bostan toplamaya gelen işçiler, öğle arası ve iş bitiminde top oynarlarmış. Bir avuç idealist 1954 yılında mahallede Bostanlıspor’u kurmuşlar. Karşıyaka Spor Kulübü’nün, Yeşil-Kırmızılı renkleri seçilmiş, uzun yıllar Bostanlıspor futbolda amatör kümeyi renklendirmiş. Ancak mali kriz 2005 yılında kulübü kapanma aşamasına getirmiş. Bu noktada, o dönemin belediye başkanı ve mahalle muhtarı sporu çok sevdiğini bildikleri gazeteci Avni Erboy’dan Bostanlıspor’a sahip çıkmasını istemiş, “Mahallenin kulübü kapanmasın, gençlerin spor yapması engellenmesin” demiş ve Erboy’un başkanlığında Bostanlıspor bırakın İzmir’i, Türkiye ve Avrupa çapında bir kulüp haline gelmiş.

Sporda bazılarımızın ismini bile bilmediğimiz dallarda Bostanlıspor faaliyet gösteriyor. 32 branşta spor yaptırarak rekor kıran bir mahalle takımı. Ragbi, beyzbol, softbol, dart, oryantiring ve kickboksu Türkiye’ye getiren kulüp Bostanlı. Mesela sualtı ragbisini kaç kişi bilebilir ki… 32 spor dalının pek çoğunda parlak başarıları, dereceleri var Bostanlıspor’un. Sportif başarıların yanı sıra, kulüp sosyal sorumluluk projeleri de ön plana çıkarak 7’den 77’ye herkese spor yapma olanağı sağlaması ile de takdir topluyor. Türkiye’de ilk kez bir spor kulübü, otizmlilere kamp açtı, otizmli çocukların spor yapmasını sağladı. Daha sonra İşitme Engelliler Basketbol Okuluyla pek çok işitme engelli çocuğa spor yaşattı, antrenörlerini de milli takıma yolladı.

Karşıyaka İlçe Sağlık Müdürlüğü ile ortaklaşa, “Obeziteye Karşı Spor Kampanyası” düzenledi. Bayanlara yönelik, jimnastik, tenis, aerobik, step, plates dersleri vererek sağlıklı yaşam sürdürmelerini sağladı, sağlıyor. Kulübün en alkışlanacak özelliklerinden birisi de centilmenliğe, ‘fair-play’e önem vermesi. Bu nedenle müsabakalarda rakibine, arkadaşına, seyirciye karşı gelerek kırmızı kart görenlerin Bostanlıspor’la ilişkisi kesiliyor. Bu nedenle Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi, Fair-Play Komisyonu ve Dünya Fair-Play Birliğince ödüllere aday gösterildi. Binin üzerinde lisanslı sporcuya sahip olan, 2 bin 500 kişiye spor yaptıran, sporcuların anne, baba,  ağabey, kardeşlerinin ve diğer fertlerin yer aldığı belki de 10 bin kişilik büyük bir spor ailesi Bostanlıspor. İdealist başkan Avni Erboy ve yönetimini ve Bostanlıspor’u ne kadar kutlasak az.  

Loading