CHP’li Bakan’dan Resmi Gazete kararına sert tepki

Emniyet Hizmetleri Sınıfı Mensupları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde Değişiklik Resmi Gazete'de yayımlandı.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Polislerin “şark” görev sürelerini düşüren ve atamalarda yeni düzenlemeleri içeren Emniyet Hizmetleri Sınıfı Mensupları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, illerin ve ilçelerin görev süreleri yeniden belirlendi. Kamuoyunda şark olarak bilinen 2. bölge illerindeki hizmet süreleri düşürüldü. Böylece, bu bölgelerde görev yapan 62 bin 630 personel yeni sürelere tabi olacak. Hizmet süresi artırılan bazı yerlerde görev yapan polisler ise bu artıştan etkilenmeyecek.

Resmi Gazete’de yayımlanan karara CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada sert tepki gösterdi.

Polis intiharlarına dikkat çeken Bakan, “Bilmem farkında mısınız gün geçmiyor bir polisin intihar haberini duymayalım her birinin yürek yakan bir hikayesi var. Biz ağır çalışma koşulları ile mücadele ederken bugün resmi gazetede yayımlanan yönetmelik ile polisin aile hayatı da tamamen bitirilmiş oldu. Artık ağır çalışma sistemi, angarya, ek görevler, 12/12 çalışma düzeni, mobbing gibi intihara sebep olan sorunların yanına tüm personeli psikolojik bunalıma sokan yeni bir sorun var artık EGM Atama Yer Değiştirme Yönetmeliği…Yeni yönetmeliğe göre Türkiye 2 bölge 4 gruba ayrılarak polislerin meslek hayatında en az 5 hatta 7-8 kere zorunlu tayin edilmesinin önü açılmış oldu. Bir polis çocuğu eğitim hayatını en az 5 yerde tamamlayacak hiç bir yere kök salamayacak…Asıl mesele başka teşkilat içinde eski memur denilen 2016 yılından önce polis olan ve bir çoğu operasyonel görevde bulunan deneyimli, liyakatli memurları gönderip, 2016’dan sonra bir çoğu parti referanslı yeni memurlara Büyükşehirlerde yer açmak operasyonel görevlere getirmek… 2016’dan önce Fetö terör örgütünün baskısına, zulmüne uğramışlardı. Hain darbe girişiminden sonra boşalan kadroların yerine iki kat çalıştılar. Vatan için dediler sesleri çıkmadı canla başla çalıştılar ağır çalışma koşulları değişmedi şimdi de yeni bir zulümle karşılaştılar…” ifadelerini kullandı.