Tarımsal sulamada elektrik fiyatları neden düşürülmedi?

Adana Milletvekili İsmail Koncuk, yaptığı yazılı açıklamada tarımda 2022’nin çok zor geçeceğini tarımdaki girdi maliyetlerine yapılan zamlarla kendini iyice hissettirdiğini söyledi.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Sulamada kullanılan elektriğe gelen %92’lik zamla elektrik faturaları yaklaşık iki katına çıkmıştır. Bu durum üreticiyi kara kara düşündürmektedir. Yoğun tepkiler üzerine meskenlerde kullanılan elektrik zammında geri adım atılır iken, tarımsal sulamada ise değişen hiçbir şey olmadığını belirtti.

Koncuk, bu bağlamda konuyu Meclis gündemine taşımak için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını isteyerek soru önergesi verdiğini söyledi. Verdiği önergede aşağıdaki konulara değindi.

Tarımsal sulamada KDV’nin kaldırılması ya da %1’e çekilmesi elzemdir.

“Tarımsal sulamadan dolayı tarım ürünleri ve gıda fiyatlarında ciddi artışlar olacaktır. Bu durumda sadece çiftçi değil, tüketici de çok ağır bedeller ödeyecektir. Yaşanması muhtemel bir durumun önüne geçilmesi için sulamada kullanılan elektrik bedelinde yapılan zamların belli oranda geri çekilmesi ve vergilerden arındırılması yönünde bir çalışma yapılması gerektiğini, mesken tarifesinde olduğu gibi tarımsal sulamada KDV’nin kaldırılması ya da %1’e çekilmesi yönünde bir çalışma olmalıdır.” diyerek sözlerine son verdi.