Karamollaoğlu’ndan ‘cumhurbaşkanı adayı’ çıkışı

Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu iktidarın sürekli olarak muhalefetin cumhurbaşkanı adayını gündeme getirmesine sert tepki gösterdi.

Bir dizi açılış gerçekleştirmek ve partisinin Avrupa Buluşması için Almanya’nın Berlin kentine giden Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, yaptığı açıklamada “Her geçen gün gelen zamlar, insanların hayatını idame ettiremeyecekleri bir noktaya geldiğini gün yüzüne çıkardı” diyen Karamollaoğlu, “Hükümet de aciz kaldı, iktidar da aciz kaldı. Konuşurken ister istemez hükümet diyorum, iktidar diyorum. Ama hükümet de iktidar da desek ortada bir kurum yok. Bir kişi var. Bugün, karşılaştığımız problemlerin çözümünde en büyük sıkıntımız, bizim böyle bir noktaya mahkum edilmemizden kaynaklanıyor. Biz bu problemi çözemezsek, ülkemizin problemlerini çözme ihtimalimiz de ortada gözükmüyor” dedi.

6 partinin Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem için bir araya gelmesine ilişkin konuşan Karamollaoğlu, “Biz, bugün AKP’nin benimsemiş olduğu başkanlık sisteminin, bu ülkeye fayda getirmeyeceğini gördük ve bundan dolayı da muhalefet olarak bir araya gelip, bunu çözmenin yollarını aradık. Sayın Erdoğan ‘Bana güvenin’ diyordu. Ama kendisine bu millet güvendi, oyunu verdi ama karşılığını alamadı. Neden alamadı? Çünkü meseleleri bir tek şahsa bağlayarak çözüm aramak, bugünkü şartlarda da geçmişte de hiçbir zaman çözüm yolu olarak görülmedi” diye konuştu.

6 partinin bir araya gelmesinin hedef alınmasına yanıt veren Karamollaoğlu, “Bazıları tenkit ettiler. ‘Nasıl olur da birbirine farklı programları bulunan 6 parti bir araya gelebilir’ diye. Bu aslında erdemin ta kendisidir. Farklılıklarımız var ama ilk çözülmesi gereken problemde ittifak ettik. Onun için bir araya geldik. İnşallah bu problemi çözdükten sonra bizim bu sefer detaydaki problemi çözmeye de birlikte yönelmemiz gerekecek” dedi.

İktidarın sürekli muhalefetin cumhurbaşkanı adayını gündeme getirmesiyle ilgili de açıklama yapan Karamollaoğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Geçmişte sadece milletvekili seçimleri yapılırken bile, seçim atmosferine girilmeden adayların belirlendiği oldu mu hiç? Hayır. Seçim kararı alınır, komiteler oluşturulur, her parti kendi adaylarını o süreçte belirler. Bugün de en önemli konuların başında elbette cumhurbaşkanı seçimi geliyor. ‘Cumhurbaşkanı seçimini bugünden belirleyin’ diye kim bize bunu telkin ediyor? AKP ve AKP yetkilileri. Hadi oradan sen de! Niye senin de oyununa geleceğiz? Zamanı geldiğinde elbette cumhurbaşkanı adayı belirlenir. Şimdiden böyle bir girişimde bulunmanın, ne bu siyasi partilere, ne seçime, ne memleketimize faydası olmaz.”