Satılık konut fiyatları yüzde 120 arttı

BETAM'ın hazırladığı Şubat 2022 dönemine ait 'Satılık Konut Piyasası Görünümü raporuna göre, ülke genelinde satılık konutların metrekare fiyatları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 120 arttı.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi’nin (BETAM) bir emlak sitesi ile birlikte hazırladığı “Satılık Konut Piyasası Görünümü” raporuna göre, satış fiyatlarındaki artış bir miktar yavaşlasa da raporlarda incelenen dönemdeki en yüksek seviyesine ulaştı. Satılık konutların metrekare fiyatları geçen yılın aynı dönemini ikiye katladı.

Rapora göre geçen yılın aynı dönemi ile kıyaslandığında Türkiye genelinde ortalama satılık konut ilan metrekare cari fiyatı yüzde 119,3 artarak 7 bin 965 TL oldu. Satılık konut ilan metrekare cari fiyatları aynı dönemde İstanbul’da yüzde 137,9, Ankara’da yüzde 105,5 ve İzmir’de yüzde 104,5 arttı. Böylece, ortalama satılık konut metrekare fiyatları İstanbul’da 11 bin 578 TL, Ankara’da 5 bin137 TL, İzmir’de ise 8 bin 947 TL oldu.

Satılık konut cari fiyatlarındaki yıllık artış oranı ocak ayındaki yıllık artışa göre ivme kaybetti. Ocak’ta 18 puan yükselen yıllık artış hızı Şubat’ta 10,2 puan yükseldi. Bu yavaşlamaya rağmen satılık konut fiyatları geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 119,3 arttı ve raporlarda incelenen dönemdeki yeni en yüksek seviyesine ulaştı. Buna bağlı olarak geçen yılın aynı ayında 3 bin 632 TL olan Türkiye geneli ortalama satılık konut ilan metrekare fiyatı 7 bin 965 TL’ye yükseldi.