Marmara Gölü kuruyor

SÜGEP Akademi’de sürdürülebilirlik eğitimi alan İlkim Bilge İdem, Zeynep Aysu, Ceyda Şençalış, Cem Olcay, Kerem Aysu, Nehir Küçük adlı öğrencilerden oluşan Çevrenin Genç Sözcüleri proje ekibi, Marmara Gölü’nde yaşanan kuraklığa dikkat çekmek amacıyla, akademisyenler ve alanında uzman isimlerle birlikte video çekip kampanya başlattı.

Kampanya ile Marmara Gölü’nde son yıllarda yaşanan kuraklığın sebepleri, gölde daha önce var olduğu bilinen canlılar ile İzmir ve çevresinin en önemli sulak alanlarından biri olan Marmara Gölü için kurtuluş reçetesi ortaya konulmuş olacak.

Gölü besleyen kaynaklarının ve yağışların azalması başta olmak üzere birçok dış etkenle su seviyesi önemli oranda azalan Marmara Gölü için “Susarsak herkes susar” adlı projenin kampanyası başlatıldı.

“Önlemler yetersiz”

Son yılların en kurak dönemini geçiren ve iskelelerin ve balıkçı teknelerinin bile karada kaldığı Marmara Gölü için harekete geçtiklerini belirten Çevrenin Genç Sözcüleri,  “Marmara Gölü’nde yaşanan kuraklık karşısında alınan önlemlerin yetersiz kaldığını düşünerek, Marmara Gölü’nün sessiz çığlığını dünyaya duyurmak için bir kampanya başlattılar. Çekimlerini yaptıkları video ile kuraklık yaşayan gölün, etkilediği ve etkileyeceği tüm hayat alanlarını kayıt altına aldılar.

Dünyaya duyuracaklar

Çevrenin Genç Sözcüleri, uluslararası program kapsamında bir sosyal sorumluluk projesi olarak yürütülen  ‘Susarsak Herkes Susar ‘  kampanyası ile Marmara Gölü’nün içinde bulunduğu durumu tüm dünyaya duyurmayı hedefliyoruz. Kendi öz kaynaklarımız ve yerel destekçilerimizin yanı sıra Marmara Gölü’ne gönül vermiş olan herkesin desteğini bekliyoruz” diye konuştular.

Kuraklık en büyük sorun

Marmara Gölü’nün tüm yönleri ile alınarak antik adı Gaygion olan göl ve çevresinde yaşanan iklim krizine bağlı sorunlara dikkat çekmek için bir de şarkı bestelediklerini ifade eden Çevrenin Genç Sözcüleri, akademisyenlerin de katkı koyduğu projede sorunlar, çözümler ve kuraklık sonrası Marmara Gölü’nün kurtarılmasını hedeflediklerini belirterek şöyle konuştu; “Marmara Gölü çoğunluğu zeytin olmak üzere tarım arazileri ile çevrilidir. Gölden gelişi güzel birçok tarım arazisinde pompalanan suyun metreküpü her geçen yıla göre artmaktadır. Buna bağlı olarak kurak geçen mevsimleri de göz önünde bulundurduğumuzda yanlış tarım uygulamaları sulama konusunda Marmara Gölü’nün en endişe verici zamanlarından birisini geçirmesine sebep oluyor. Çektiğimiz videonun önemli başlıklarından birisi kuraklık. Son yıllarda dünyayı etkisi altına alan küresel ısınmanın verdiği zararların etkisinde kalan Marmara Gölü, bölgenin yeteri kadar yağış almamasından dolayı zor günler geçiriyor. Gölü besleyen kaynaklar da doğru kullanılmıyor.”

Gölü kurtarın çağrısı

Çevrenin Genç Sözcüleri, Marmara Gölü’nde yaşanan kuraklığı konuşurken insan ve çevreden öteye gidilmediğine dikkat çekerek, aslında en çok zararı yaban hayatının ve biyoçeşitliliğin gördüğüne değindiler. Marmara Gölü’nün çekilmesinden asıl etkilenen yaban hayatı oluyor. Bu noktada yapılan araştırmalar ise maalesef içler acısı bir durumu ortaya koyuyor. Marmara Gölü’nde nadir bilenen yaban hayvanlarının hayat mücadelesi kayıt altına alınarak, gölün kurtarılması için tüm tarafları işbirliği yapmak üzere bir araya getirmeye çalışıyoruz dediler.