İbrahim Çallı, Folkart Gallery’de…

En kapsamlı Çallı sergisi İzmir’de.. Folkart Gallery, 2021-2022 sezonunu Türk Resminin en önemli sanatçısı İbrahim Çallı ile açtı. Bugüne kadar gerçekleştirilmiş en kapsamlı İbrahim Çallı sergisi olarak tarihe geçen sergi, ressamın 80 eserinden oluşuyor. Sergi 23 Kasım 2021 günü Folkart Gallery’de sanatseverler ile buluşmuştu. Serginin hazırlık süreci beş yıllık yoğun bir emeği içeriyor. 17 Nisan 2022 tarihine kadar devam edecek olan sergi yoğun ilgi görmekte.

Sergi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Ticaret Odası, Yapı Kredi Bankası, Türkiye İş Bankası, Ziraat Bankası başta olmak üzere; birçok kurum ve özel koleksiyonerin elindeki eserlerden derlenerek hazırlandı.

 

 

BAŞYAPIT: ATATÜRK PORTRESİ

Türk resminin en önemli sanatçısı olan İbrahim Çallı’nın tam 80 eserini barındıran sergi, “Türk Resminin Bohem ve Asi Fırçası: İbrahim Çallı” adını taşıyor. Sergi beş yıllık yoğun bir hazırlık süreci sonrasında sanatseverler ile buluştu.

Proje Direktörlüğünü Fahri Özdemir’in üstlendiği sergide İstanbul Büyükşehir Belediyesi Atatürk Müzesi’nde bulunan ve Çallı’nın baş yapıtlarından biri olarak kabul edilen “Mustafa Kemal Atatürk” portresi de yer alıyor.

Sergide ayrıca İbrahim Çallı’nın peyzajları ve natürmortları bulunuyor. Çallı’nın en iyi eserleri olarak nitelendirilen Mevleviler serisi de, serginin en dikkat çeken eserlerini oluşturmakta.

 

Sergi ile birlikte Türkçe ve İngilizce olarak 400 sayfalık kapsamlı bir albüm de hazırlandı. Albümde, Doğan Hızlan, Prof. Dr. Zafer Toprak, İlona Baytar, Abidin Celal Bizzet ve Evrim Altuğ’un da, İbrahim Çallı ile ilgili inceleme yazıları bulunuyor.

Sergi ile aynı ismi taşıyan albüm de, sergi gibi bugüne kadar hazırlanmış en kapsamlı İbrahim Çallı albümü olma özelliği taşıyor. Sergi, 17 Nisan 2022 tarihine kadar açık olacak.

 

 

 

İBRAHİM ÇALLI  KİMDİR?

Türk Empresyonist Ressam İbrahim Çallı 1882 yılında, o dönem İzmir’e bağlı bulunan Çal kasabasında doğdu. (Çal günümüzde Denizli iline bağlıdır). 1906’da Şeker Ahmet Paşa’nın desteğiyle Sanayi-i Nefise’ye giren İbrahim Çallı, 1910 yılında buradan mezun olduktan sonra Hikmet Onat ve Ruhi Arel’in de aralarında olduğu bir grupla Paris’e resim öğrenimine gönderildi.

Ünlü ressam, Paris’te L’Ecole des Beaux Arts’da, Fernand Cormon Atölyesi’nde eğitim gördü. Çallı, I. Dünya Savaşı’nın başlamasıyla yurda döndü. İbrahim Çallı, müdürlüğünü Halil Erdem’in yaptığı Sanayi-i Nefise’ye hoca olarak girdikten sonra Hikmet Onat, Nazmi Ziya, Feyhaman Duran, Avni Lifij, Namık İsmail ile birlikte okulda hocalık yapmaya başladı. Çallı, çok iyi bir ressam olmakla birlikte, bu süreçte iyi bir öğretmen olduğunu da kanıtladı.

Elif Naci, Mahmut Cuda, Muhittin Sebati, Ali Avni Çelebi, Zeki Kocamemi, Bedri Rahmi Eyüpoğlu gibi isimler, Çallı’nın öğrencisi oldu. İbrahim Çallı, ışık ve gölgede, renk armonisinde, özellikle kıvrak fırça darbeleriyle çok güçlü bir tekniğe ve ustalığa sahipti. Sanatçının eserleri arasında; portreler, nüler, peyzajlar ve natürmortlar daha ağırlık kazandı. İbrahim Çallı, 22 Mayıs 1960 yılında mide kanamasından vefat etti.

Besteciden Keman Konçertosu İstenmekte

İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı’nın (İKSEV), Kurucu Başkanı Dr. Nejat F. Eczacıbaşı adına düzenlediği Ulusal Beste Yarışması’nın 12.si keman ve orkestra için bestelenmiş “Konçerto” dalında yapılacak. Yarışmanın ödülleri şöyle: Birincilik Ödülü: 20.000 TL, İkincilik Ödülü: 15.000 TL, Üçüncülük Ödülü: 10.000 TL  

 

Çoksesli müziğimize yeni yapıtlar kazandırmak, genç bestecilerimizi özendirmek, desteklemek, onlara yeni olanaklar sağlamak amacıyla düzenlenen yarışmanın son katılma tarihi 23 Aralık 2022 Cuma günü saat 17.00 olarak açıklandı. Yarışma Genel Sekreteri Dramaturg Serdar Ongurlar, yarışmanın 2023’de sonuçlanacağını belirterek, “İKSEV, bu yarışmanın yaşının ikili hanelere ulaşmasından büyük bir onur ve memnuniyet duymaktadır” dedi.

 

Gürer Aykal (Orkestra Şefi), Pelin Halkacı Akın, Cihat Aşkın (Keman Sanatçısı), Turgay Erdener (Besteci), Rengim Gökmen (Orkestra Şefi), Hasan Uçarsu (Besteci) ve Serdar Yalçın’dan (Besteci-Orkestra Şefi) oluşan Seçici Kurulun yapacağı ilk değerlendirme sonucunda finale bırakacağı eserler Yarışma Konseriyle derecelendirilecek.

1996’dan beri iki yılda bir aynı heyecan ve coşkuyla düzenlenen Yarışmanın bu güne kadar müziğimize 170 yeni eser kazandırdığını ifade eden Ongurlar, “geçmiş yıllarda ödül alarak deneyim kazanan birçok bestecimizin bugün olgunluk dönemlerinde olduklarını göz önüne alır, günümüzde yapıtlarının severek dinlendiğini düşünürsek Yarışmamızın amacına ulaştığını söyleyebiliriz” dedi.

12. Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Ulusal Beste Yarışması Şartnamesi www.iksev.org sitesinden veya info@iksev.org adresinden edinilebiliyor.

Dario Moreno’nun adı yaşatılacak

Buca Belediyesi’nin ev sahipliğinde, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin değerli destekleriyle 8. Balkan Panorama Film Festivali’nin, 21 – 27 Mayıs 2022 tarihleri arasında düzenlenmesi kararlaştırıldı.

Balkan Panorama Film Festivali, ‘Dario Moreno’nun adını da yaşatacak. Festivalin bu yılki Danışma Kurulu’nda Istvan Szabo, Rade Šerbedžija, Milcho Manchevski, Ediz Hun, Lazar Ristovski ve İgor Galo yer almakta. Balkan Panorama Film Festivali’nin (BPFF) Düzenleme Kurulu bu yıl düzenlenecek olan festivale önemli ve anlamlı bir ödül daha vermeye karar verdi.

Festivalin Kurucusu ve Direktörü Doç. Dr. Sali Saliji Düzenleme Kurulu toplantısından çıkan önemli ve anlamlı bir karardan şöyle söz etti: “Bu yılki festivalden itibaren ulusal ve uluslarası uzun metraj filmlerin bir arada yarışacağı ve ayrı bir uluslararası jüri tarafından değerlendireceği bir yarışma yapmaya karar verdik. Bu ödül, Sarı Şemsiye Dario Moreno Ödülü adını taşıyacaktır.

Dario Moreno müzik ve sinema sanatı söz konusu olunca hem İzmir hem Türkiye’nin dünyaya açılan kapısı olmuştur. Ne yazık ki ülkemizde daha çok şarkıcı kimliği ile tanıdığımız Dario Moreno sinema tarihine mal olmuş filmlerde önemli roller oynamiştir ve 47 yıllık yaşamında yaklaşık 40 uzun metrajlı film sığdırmaya başarmıştır. İzmir ve Türkiye aşığı olan Dario Moreno’nun adını festivalimiz aracılığıyla yaşatmak bize onur vermektedir.”

 

16 Balkan ülkesini kapsayan festival uzun metraj ve kısa metraj kurmaca, belgesel ve animasyon filmleri kabul etmektedir. Yarışma ve yarışma dışı program başvuruları yalnızca festivalin resmi sitesi üzerinden online ve ücretsiz olarak yapılabilmektedir. 20 Aralık 2022’de başlayan başvurular 04 Mart 2022’ye kadar açık kalacaktır. Ön Jüri tarafından değerlendirilecek olan başvuru sonuçları 04 Nisan 2022 tarihinde festivalin resmi sitesinde (www.bpff.art veya www.bpff.com.tr) ilan edilecektir.

 

 “Yusuf Tuvi” retrospertifi raflarda

Eczacıbaşı Topluluğu’nun 50 yılı aşkın bir geçmişe sahip fotoğraf yayıncılığı geleneğinin bir parçası olan ve Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Vakfı tarafından yayınlanan Eczacıbaşı Fotoğraf Sanatçıları Dizisi’nin 12. eseri Yusuf Tuvi retrospektifi, kitabevlerinde yerini aldı.

Kitapta, amatörce ama büyük bir tutkuyla 1974’te fotoğraf sanatına yönelen ve bu alanda bugüne kadar pek çok başarıya imza atmış sanatçı Yusuf Tuvi’nin hem yapıtları hem de yaşamına dair detaylar yer alıyor.

Daha çok renkli fotoğraf alanında ortaya koyduğu eserlerle adından söz ettiren Tuvi, hem yurt içinde hem de yurt dışında sunduğu saydam gösterilerinin yanı sıra yaratıcısı olduğu ve Türkiye’yi her yönüyle tanıtan “Doğamız İnsanımız” adlı çalışmasıyla da büyük beğeni topladı. Yusuf Tuvi’nin eserleri, Türkiye’nin yanı sıra İngiltere, Almanya, İspanya başta olmak üzere uluslararası arenada pek çok ödüle layık görüldü.

 

Konsept ve tasarımı Bülent Erkmen’e ait olan ve editörlüğünü Merih Akoğul’un üstlendiği Eczacıbaşı Fotoğraf Sanatçıları Dizisi’nin 12. kitabı Yusuf Tuvi retrospektifi, Türkçe ve İngilizce olarak iki dilde yayınlandı.

 

Görselliğin şiirine dönüşmüş fotoğraflarıyla hafızalarda yer eden Yusuf Tuvi, kendi kadrajını nasıl şekillendirdiğini şu sözlerle anlatıyor:

“Ben fotoğrafta adım adım ilerlerken ve yetkinliğe ulaşmaya çalışırken bir taraftan da ustaların kitaplarını alır incelerdim. Zaman içinde; gördüm ki tüm kitaplarda işlenen konu insan ve insanlık halleriydi. O zaman dedim ki ben niye başka konularla kendimi yoruyorum… Robert Capa’nın bir sözü beni çok etkilemişti. Ne diyordu Capa; “Fotoğrafların yeterince iyi değilse yeterince yakın değilsin demektir.” Bu söze çok şey borçluyum. Capa’nın bahsettiği sadece fiziki bir yakınlık değildi, insanlar ve coğrafyaları anlamadan, bunları hissetmeden fotoğraf çekebilmenin imkansızlığını anlatmak istiyordu bizlere. Ben bu sözün etkisiyle insanı anlatmanın, fotoğrafçılıkta ideal bir yol olduğuna karar verdim.”

 

Eczacıbaşı Fotoğraf Sanatçıları Dizisi

Eczacıbaşı Fotoğraf Sanatçıları Dizisi, Eczacıbaşı Topluluğu’nun 50 yılı aşkın bir geçmişe sahip olan fotoğraf yayıncılığı geleneğinin bir parçasıdır. Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Vakfı tarafından yayımlanan ve fotoğraf yıllıkları ile başlayan gelenek, 2010 yılından itibaren ülkemizden bir fotoğraf sanatçısının retrospektif kitabını, sanatsal bütünlük içerisinde bu seri kapsamında izleyicilere ulaştırıyor. Eczacıbaşı Fotoğraf Sanatçıları Dizisi kapsamında bugüne kadar, Şakir Eczacıbaşı, Ara Güler, Ozan Sağdıç, Sami Güner, Sabit Kalfagil, İzzet Keribar, Ersin Alok, Yıldız Moran, Ergun Çağatay, İbrahim Zaman ve Lütfi Özkök retrospektifleri yayımlandı.