KAİSDER’in kadın dostu ödülü Arden’e

Kadın İşveren Sanayicileri Derneği (KAİSDER), geleneksel hale getirdiği 4. Kadın Dostu İşletme Ödülü’nü 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde gerçekleştirilen tören ile Arden Medikal firmasına verdi.

AYSEL KANBER

Kadına dair projeleri ile dikkat çeken KAİSDER, geleneksel hale getirdiği “4. Kadın Dostu İşletme Ödülü” törenini Ankara Kent Konseyi yerleşkesinde gerçekleştirdi. KAİSDER kadınları ile birlikte Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran ve Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir’in de katıldığı törende Arden Medikal firması ödüllendirildi. Arden Medikal CEO’su Mine İlhan’a ödülü KAİSDER Başkanı Canan Karalar Yüksel ve TOBB Ankara Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Belma Yılmazyiğit tarafından verildi.

Törende konuşan KAİSDER Başkanı Yüksel, KAİSDER olarak iş hayatında ve sivil toplumda bir arada bulunmanın, ortak akıl yaratmanın, eğitimde, kültürde, çocuk yetiştirmede hep birlikte hareket etmenin kendilerine son derece değerli bir yol açtığına inandıklarını ifade ederek şöyle devam etti:

“Her gün daha fazla çalışarak;  hem toplumsal hem de kültürel nedenlerle bazen ikinci planda kalan olan kadınlarımız konusunda farkındalık yaratmak, onların sivil toplumda yönetimlerde daha fazla yer almasını sağlamak için projeler gerçekleştirmekte, toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimleri düzenlemekteyiz.

Derneğimiz kurulduğundan beri, her yıl kadın istihdamı konusunda belirli bir oran yakalamış, eşit işe eşit ücret politikasını belirlemiş, kadın çalışmaları konusunda emek harcamış kişilere 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde ödül vermiştir. Bu yıl dördüncüsünü düzenlediğimiz ve geleneksel hale getirmiş olduğumuz ‘Kadın Dostu İşyeri’ ödülümüzü Arden Medikal firmasına Sayın Mine İlhan’a takdim ediyoruz.”

Arden Medikal’in, kadın çalışan oranının yüzde 42 olması; eşit işe eşit ücret politikası, liyakata dayalı kariyer planlaması nedeni ile KAİSDER tarafından ödüle görüldüğünü ifade eden Yüksel, “Çabamız önümüzdeki yıllarda Arden Medikal gibi kadın emeğini, kadın aklını önemseyip, kadın istihdamını artıran firmalarımızın çoğalmasını sağlamak.  Biz belirlediğimiz hedefte ilerlemekte kararlıyız.” diye konuştu.

“KADININ OLMADIĞI ETKİNLİK EKSİK KALACAKTIR”

Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz ise törende yaptığı konuşmada, kadın cinayetlerine değinerek, kadına şiddet konusunun topyekun herkesin sorunu olduğunun altını çizdi. Yılmaz, konunun araştırılması gerektiğine vurgu yaparak, çözümün eğitim sistemiyle olacağına dikkat çekti. Yılmaz, Ankara Ticaret Odası’nın ev sahipliğinde yapılacak olan İklim Zirvesi’nde kadınların olması gerektiğini belirterek, “Bu zirveyi kadınlar taçlandırmalıdır, kadının olmadığı bir etkinlik eksik kalacaktır” dedi.

“KADINLARIMIZIN EMRİNDEYİZ”

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayarak başladığı konuşmasında, kadın istihdamı yaratarak kadınlara iş hayatında daha fazla alan yaratan işletmelerin sayısının artmasını istediklerini ifade etti. Baran, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kadın girişimcilerin olduğu yerde işler çok farklı yürüyor. Büyük bir özveri ve titizlikle o işi alıp büyütüyorlar. Bizim de Ankara Ticaret Odası olarak bu noktada çalışmalarımız var. Sivil toplum kuruluşlarında kadın girişimcilerimizin sayısının artması yönünde gayretlerimiz devam ediyor. Kadınlarımızın da gayretiyle Ankara Ticaret Odasında kadın Meclis ve Komite üyelerimizin sayısını artırmak istiyoruz. Biz kadınlarımızın emrindeyiz, taşın altına elimizi birlikte koyacağız.”

“KADIN İŞLETMECİLER ERKEKLERİ KISKANRIYOR”

Kadın Girişimcilerin artık erkekleri kıskandıran bir tablo içinde, kabına sığmayan bir tempoda çalıştıklarını belirten Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir de törendeki konuşmasında şunları söyledi:

“Kadınlar ekonomik, sosyal ve siyasal yaşama katılımlarına dair rakamlar kadınların lehine hızla değişiyor. Ankara Sanayi Odası olarak her zaman kadın girişimcilere destek olmaya çalışıyoruz. Bu ülkenin girişimcileri, üreticileri olarak, ülkemizi dünyada hak ettiği yere kadın-erkek hep birlikte çalışarak ulaştıracağız. Zaten ülkemiz sanayiinde de kadın erkek birlikte üretiyor, birlikte bir değer yaratıyoruz.”

Kadın örgütleriyle çeşitli projeler de yürüttüklerini dile getiren Özdebir, konuşmasını şöyle sürdürdü: “TOBB Ankara Kadın Girişimciler Kurulu’nun koordinatörlüğünü yapmanın yanı sıra kadın örgütleriyle çeşitli projeler yürütüyoruz. KAİSDER’le 2020 yılı mart ayında da önemli bir proje gerçekleştirdik.  Bildiğiniz gibi Türkiye’de sosyal ve ekonomik hayatta kadınların dezavantajlı olmasının ve eşit olmayan uygulamalara maruz kalmasının nedenlerinden biri de, toplumsal cinsiyete dayalı işbölümü ve bu iş bölümüne bağlı olarak ortaya çıkan toplumsal cinsiyet rolleridir. Çalışanlarımızın yarısı kadın olmasına rağmen, konunun önemine dikkat çekmek ve bir farkındalık yaratmak amacıyla tüm çalışanlarımıza ve yönetim kurulu üyelerimizin tamamına  “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” eğitimi verilmesini sağladık. Bunun sonucunda da Ankara Sanayi Odası olarak KAİSDER tarafından Türkiye’de ilk defa verilen “Toplumsal Cinsiyet Eşitliğine Duyarlı İşyeri” belgesi alan kurum olduk. Yine yakın zamanda KAİSDER’in “Aktif Kadın Eşit Temsil” projesinde de katkı vermeye çalıştık. Bunlardan dolayı da büyük bir mutluluk duyuyorum.”