Rusya nerede yanlış yapıyor?

Rusya’nın Ukrayna işgali beklediği gibi gitmiyor. Bunun sebebi ise planlamalarının belli başlı konulardaki eksikliği. Bu konuların başında lojistik geliyor. Rusya, askerlerine yemek ve içecek yetiştirmede sorun yaşarken, tank ve diğer taşıma araçlarına petrol yetiştiremiyor.

Temelde, yanlış varsayımla yola çıktıkları için Ukrayna’nın bu direnişine hazırlıksız yakalandılar. Rusya, Kiev’e birkaç gün içerisinde ulaşmayı beklerken, 15 günde de Ukrayna’yı tamamen işgal etmeyi planlıyordu. Ukrayna’nın işgale daha ılımlı tepki vereceğini ve yönetimin direnmeye kalkışmadan kaçacağını düşünen Rusya, kimi eleştirmenlere göre bir savaş çıkmasını bile beklemiyordu. Putin’in değişiyle bu bir “özel harekat” olacaktı. Şu anda yaşanan senaryo oldukça olasılıksız gözüktüğünden ekonomik boyutu tam hesaplanmadı. Bununla beraber Rusya Merkez Bankası’nın varlıklarının dondurulması ve Nord Stream 2’nin iptali asla düşünülmemişti.

Görüntüler askerlerin silahlandırılmış halk karşısında hemen kaçtığını gösteriyor. Bu savaş adına ölmek istemiyorlar ve motive değiller.

 

Dünya nerede hatalı?

Rusya’nın açtığı savaştan sonra kimi kuruluşların olaya tepkisi inşaları adeta “hayrete” düşürdü. Örneğin, dijital platform devi Netflix, Tolstoy’un eseri Anna Karenina uyarlamasının çekimlerini durdurdu. Anna Karenina ki, Dünyanın gelmiş geçmiş en önemli edebiyat eserlerinin ön sıralarında yer alan bir kitap.

Öte yandan Milano Üniversitesi, Fyodor Dostoevsky’nin eserlerini müfredatından kaldırdı… Gerekçe; Rus olması.

Yaptırım kültürünün sanata sıçramasının akla yatar bir açıklaması olamaz. Bu tepkilerden medet uman kuruluşların derdi belki de “Tepkisiz kalmıyoruz” işareti, ama elmayla armudu birbirine karıştırmak bu olaya karşı çözüm değil.

Zagreb Orkestrası ise Tchaikovsky eserlerini çalmayı durdurdu…

Eurovizyon ise Rusya’yı yarışmadan çıkardı. Rus orkestra şefi Valeri Gergiev görevden alındı.

Sanatın siyasete alet edildiğini 2022 yılında görmek çok acı! Hükümetlerin verdiği kararların mağduru sanatçı değil, rejimlerin kendisi olmalı.

Şimdi ne olacak?

Tablo her iki safha da mantıklı ilerlemezken, “Önümüzdeki süreçte biz neler bekliyor” sorusunun cevabı halen çok net olmamakla beraber “Bir kaç nokta kesin” diyebiliriz.

Öncelikle Putin’in adımlarını kararlılıkla atması ve başlattığı harekatı sonuna kadar devam ettirme bekleniyor. Yoksa prestij kaybı yaşayacak ve kendi sonunu getirecektir. Oldukça kanlı ve maliyetli işgal süreci ise “uzun vadeli sürdürülebilir” olmayacaktır.

Ukrayna finalde ikiye bölünebilir: Batı Ukrayna’da Lviv merkezli bir sürgün hükümeti, Doğu’da ise Sovyet dönemi tarzı Rusya’nın uydu devleti (Başında kukla bir hükümet). Ve NATO ile Rusya arasındaki tampon bölge ortadan kalkacağından, Rusya’yla NATO karşı karşıya kalır. Avrupa Amerika’ya sığınır, Rusya büyümüş olur.

“Hem ABD, hem Rusya kazanan olur” anlayacağınız. Kaybeden ise göçen, evsiz, işsiz kalan, ölen, yaralanan milyonlarca sivil, harap olan bir ülke, demokrasi ve sanat…

 

Loading