‘TAM nokta’ girişimcilere kendi kendinin patronu olma fırsatı sunuyor

Turyap Holding’in, girişimcilere sunduğu master franchise sistemi ‘TAM nokta’ kendi işinin patronu olma fırsatını sağlıyor.

Türkiye’nin en köklü emlak danışmanlık markası Turyap Holding, master franchise sistemi ‘TAM nokta’ ile kendi işinin patronu olma fırsatını sunuyor. Yabancı gayrimenkul danışmanlık şirketlerinin uyguladığı sistem olan cirodan pay alma esasına göre çalışan ‘TAM nokta’, girişimci adaylarını temsilcisi olarak bulunduğu ilin ya da ilçenin tek sorumlu gayrimenkul danışmanı yapıyor.

Sektörde faaliyet gösteren tüm kurumsal emlak danışmanlık firmalarından farklı bir sistemle ilerlediklerini anlatan TAM nokta İş Geliştirme ve Operasyon Yöneticisi Eda Okur, sistemdeki en önemli farkın master franchise konsepti olduğunu söyledi. Okur “Büyük şehirlerde ilçe bazlı, görece daha küçük şehirlerde il bazlı master franchiseler veriyoruz. Franchise, aldığı bölgenin tek sorumlusu oluyor. Sözleşmeleri 10 yıllık oluyor ve bu süre içinde bölgelerinde alt franchise verme yetkisi de onlara ait. Verdikleri alt franchiselerin ücretlerini de büyük bir oranda kendileri alıyorlar. Aldıkları bölgede münhasır oluyorlar. Oldukça büyük, donanımlı ve çok şık ofislerle ilerleyen ‘TAM nokta’ ofisleri, sabit ödeme yapan klasik Turyap ofislerinin aksine ciro bazlı faaliyet sürdürüyor” dedi.

10 yıllık sözleşme yapılıyor

‘TAM nokta’yı hayata geçirirken herkesin anlayabileceği ve ödeyebileceği bir miktarla başlamak istediklerini ifade eden Eda Okur, yerli ve milli bir marka olmanın bilinciyle hareket ettiklerini belirtti. ‘TAM nokta’ şartlarıyla ilgili bilgi veren Eda Okur, şunları söyledi: “Franchise bedeli yüksekmiş gibi görünse de, 10 yıllık bir sözleşme olması ve alınan bölgenin tek yetkilisi olunması, kendi alt franchiselerini vererek ayrıca bir gelir elde edebilmesi gibi konsept katma değeri düşünüldüğünde oldukça uygun bir ücretlendirmesi var. Ofis donanımı ve kira gibi maliyetler bölgeye ve yaptırılan işe göre değiştiğinden net bir rakam vermek açıkçası zor. Bölge farklılıkları da çok önemli bir etken. Ama bir taban fiyat vermek gerekirse, 10 yıllık franchise bedeli ve ofis maliyeti 750 bin TL civarında olur diyebiliriz. İstanbul, İzmir gibi büyük şehirlerin fiyatlandırması bu rakamın oldukça üzerinde olacaktır.”