Ömer Çelik’ten Rusya’ya yaptırım açıklaması

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, MYK sonrası yaptığı açıklamada, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik işgalini desteklemediği söyledi.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

MYK toplantısına ilişkin parti genel merkezinde basın toplantısı düzenleyen AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın MYK toplantısında diplomatik faaliyetlere ilişkin görüşlerini aktardığını söyleyerek, “Parti olarak şu anda yürürlüğe giren ateşkesin hayata geçmesinden memnuniyet duyuyoruz. Kalıcı barışın sağlanması için Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu yol haritası açıktır. Tarafların kabul etmesi halinde bütün bu diplomatik zemini oluşturmaya hazırdır” dedi. 

“Almanya’nın silahlanacağını söylemesi, İsvçre’nin tarafsızlığının sona ermesi, büyük kurumların işlevsiz hale gelmesi mevcut düzenin dikişlerinin söküldüğü daha kapsamlı bir düzen arayışı olduğunu gösteriyor” diyen Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Avrupa Birliği açısından burada yeterince bir diplomasi öğretilemediği, Türkiye’nin ürettiği diplomasinin AB açısından çok kıymetli olduğunu görmekteyiz. Bu da Türkiyesiz bir AB olamayacağını gösteriyor. NATO’nun beyin ölümü gerçekleşti diyen Macron, NATO kanadını güçlendirmeye çalışıyor. Türkiye’nin kapasitesini öven müttefiklerimiz hala savunma konusunda ambargo uygulamaya devam ediyor. Herhangi bir ülkenin toprak bütünlüğünün yok edilmesi gibi bir tavır asla kabul edilemez. Buna karşı çıkıyoruz. Aynı zamanda burada realist olmak gerekiyor. Rusya’nın güvenlik kaygılarının da giderilmesi gerekiyor.” 

Türkiye’nin Montrö’yü uygulama tavrının dünya tarafından takdir gördüğünü belirten Çelik, yaptırım konusunda “BM yaptırımlarına katılıyoruz” diyerek “Onun dışındaki her türlü yaptırıma mesafeli olunduğu” söyledi.