Alman Bankası ve Türk girişimciden önemli işbirliği

Türkiye'de ilk BaaS servis platformu hizmetini sunan Rackle, bankalar, e-para şirketleri ve fintechlerin Avrupa’ya kolayca açılabilmesini sağlıyor. Global bankacılık alanında sunduğu hizmetleri ile öne çıkan Rackle, Avrupa’nın önde gelen bankası Solarisbank ile iş birliği yaptı.

Açık ve entegre bir bankacılık sistemi ile hızlı ve kolay kullanım sunan Rackle, Türkiye’de finans alanında hizmet veren şirketleri globale taşıyor. Bankalar, e-para şirketleri ve fintechlerin Avrupa’da bankacılık hizmeti vermesini sağlayan platform, Almanya merkezli Solarisbank ile yeni bir iş birliğine imza attı. İş birliği kapsamında fintech sektöründe yer alan ve hizmetlerini yurt dışına taşıyarak geliştirmek isteyen finansal kuruluşlar, Rackle’ın sunmuş olduğu platform ile NeoBank uygulamalarını 1 ay gibi kısa bir sürede hayata geçirebiliyor.

 

30’dan fazla Avrupa ülkesinde BaaS servisi sunabildiklerini belirten Rackle Kurucu Ortağı ve CEO’su Doğukan Gözeten, “Türk fintechler yurt dışına açılamadıkları için yatırım alma şansı bulamıyor. Geliştirdiğimiz Rackle platformumuz ve Solarisbank iş birliğimizle bu konuyu sorun olmaktan çıkarıyoruz. Tak-çalıştır BaaS ürünümüzle Rackle platformu üzerinden istenilen bankacılık modeli anında oluşturulabiliyor ve kısa sürede hizmet vermeye başlanabiliyor. Bu sayede çok kolay ve hızlı bir şekilde fintechler hizmetlerini global alana taşıyabiliyor. Yaptığımız iş birlikleriyle en kısa sürede bu hizmetimizi kıtaları aşacak şekilde genişletmeyi hedefliyoruz” dedi.  

 

Fintech şirketleri lisansı olsun veya olmasın Avrupa’ya taşınıyor

Lisansı olsun ya da olmasın fintech şirketlerinin birçok bankacılık ürününe ulaşabilmelerini sağladıklarını ifade eden Solarisbank Uluslararası Satış Müdürü Rinse Jacobs, iş birliğine yönelik şu değerlendirmede bulundu: “Faaliyetlerini farklı coğrafyalara taşımak isteyen fintechlere yardımcı oluyoruz. Ekosistemimizde bankalar, kurumsal şirketler, büyük teknoloji şirketleri ve fintechler bulunuyor. Rackle ile yaptığımız iş birliği sayesinde Avrupa’ya açılmak isteyen firmalara yardımcı oluyoruz. Bu sayede fintechler hem yatırım bulma imkanı hem de farklı coğrafyalarda genişleme imkanına kolay bir şekilde sahip oluyor.”