AB’den Rusya’ya yeni yaptırım

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Rusya'ya yönelik ilave yaptırımlar üzerinde çalıştıklarını belirtti.

Von der Leyen ve İtalya Başbakanı Mario Draghi, Brüksel’de ikili görüşmelerinden önce basına açıklamalarda bulundu. Ukrayna’daki son gelişmeleri değerlendireceklerini söyleyen von der Leyen, “Rusya’ya yönelik yeni yaptırım paketini görüşeceğiz” dedi. AB’nin Rusya yönelik üç yaptırım paketi uygulamaya koyduğunu belirten Von der Leyen, “Şimdi yaptırımlarda boşluk olmadığından emin olmalı ve bunların etkisini en yüksek seviyeye çıkarmalıyız” dedi. 

Rusya’ya uygulanan mevcut yaptırımların can yakıcı olduğunu belirten von der Leyen, bunların Rus ekonomisini olumsuz etkilendiğini ifade etti. Rusya’nın Ukrayna’da kadınlara ve çocuklara saldırdığına dikkat çeken Von der Leyen, “İlave yaptırımlar üzerinde de çalışıyoruz” diye konuştu. İtalya Başbakanı Draghi ile enerji konusunu da görüşeceğini anlatan von der Leyen, “Rus gaz, petrol ve kömürüne bağımlılıktan kurtulmalıyız” dedi.