Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Türk turizminde gelecek endişesi

“2022 turizm sezonu büyük ümit ve hayallerle açılacak” çığlıkları ateşlenmişken, ne yazık ki, etrafımızdaki ülkelerde gerilim arttı. Rusya ve Amerika’nın gizli rekabeti, bir anda karşılıklı kılıçların çekilmesine döndü. Artan tansiyonda Rusya Ukrayna’ya saldırdı. Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasının altında yatan haklı veya haksız tarihi sebepleri bilemem. Ama Putin ta Osmanlı dönemlerini de içine alan uzun konuşması ile ordusunu harekete geçirdi ve Ukrayna’yı bombalamaya başladı. Tabii buna karşılık Amerika ve AB ülkeleri, yaptırımları Rusya üzerine adeta yağmur gibi yağdırmaya başladı.

Sınırlarımızın yakınlarında harp başladı. Savaşın şu anda nereye varacağını hiç kimse kestiremiyor. Çünkü Rusya’nın bırakın Ukrayna ile anlaşması, çatışmanın 9. gününe girerken işin 3. Dünya harbine kadar gidebileceğini söylüyor.

Gelelim bizi öncelikle ilgilendiren turizmde olabileceklere…

Ne yazık ki, bazı otoriteler, bu savaşın Türk turizmini etkilemeyeceğini dillendirmeye başladı. Ancak kazın ayağı öyle değil. Savaşın uzaması durumunda Türk turizminin bundan fazlaca etkileneceği muhakkaktır. Rusya ve Ukrayna, Türkiye’nin uzun yıllardır yakın ilişkide olduğu iki dostudur. İki ülke arasında savaşı hiç istemeyiz. Rusya’dan da Ukrayna’dan da turizm tercihlerinde Türkiye ilk sırada bulunuyor. Savaşın uzaması 7 milyon turist ve 8 milyar dolar kayıp demektir.

İstatistiklere göre Rusya, Türkiye’ye en çok turist gönderen ülkeler içinde birinci, Ukrayna ise üçüncü sırada bulunuyor. İkinci sırada ise Almanya bulunuyor.

Ayrıca bu ülkeler, Türkiye’nin ihracatını ve enerji ithalatında ağırlığı olan ülkeler. Rusya ve Ukrayna, müteahhit hizmet ve gelirlerimiz olan iki devlettir.

Bu harp ve buhran, diğer ülkeler ile beraber ülkemizin de huzurunu kaçıracaktır. Sonuçları itibariyle maddi ve manevi olarak bizi olumsuz etkileyecektir.

Bu harp aynı zamanda Ortadoğu ve AB ülkelerinin ekonomilerinde büyük kayıplara sebebiyet verecektir. Zaten Pandemi nedeni ile dünya ekonomisi sarsılmıştır. Bu çatışma da işin tuzu biberi olacaktır.

Rusya Başbakan Yrd. Dimitri Çernişenko, Turizm Dairesi Rosturizme, Rusların 2022’de tatillerini Rusya’da geçirme hazırlıklarının talimatını vermiştir bile. Ukrayna ise topraklarındaki savaşın etkilerini fazlasıyla hissediyor. Bu nedenle bugün harp bitse hemen tatile çıkmalarını kimse beklemesin.

Türkiye derhal bir ‘Turizm Masası’ kurmalı, sonuçları yakından takip etmelidir. Sektör ve bakanlık kendi aralarındaki çekişmeyi bir kenara bırakarak ortak çalışmalarla strateji belirlemelidir.

Alarmlar çalmaktadır. Kimse şu an 2022 için ümitlenmesin. Dilerim iş Karadeniz’e, Boğazlara ve Montrö’yü de içine alan sıkıntılara sebep olmasın. İş ciddidir. 2022 turizmi ise ne yazık ki kara bulutlar içinde bir dönem yaşamak ile yaşamamak arasında çırpınmaktadır.

Sonuç olarak Türkiye fevkalade doğru bir siyaset takip etmektedir. Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan açık ve net, dengeli ifadelerle ülke tutumunu ifade etmiştir. Türkiye’nin konumu, dünya siyaseti, ekonomik çıkarları vardır. Endişem siyasilerimizce ilgili ve ilgisiz beyanlar ve yorumların yapılmasıdır.  Söylemlerin Sayın Cumhurbaşkanımız ve Dışişleri Bakanımızca yapılması veya yönlendirilmesi şarttır. Bu tarihi bir andır, yanlışa yer yoktur. Her ihtilaf gibi bu da zaman içinde çözülecektir. Sonrasına bakalım, tedbirlerimizi alalım.