Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Kolektif bilince olumlu katkıda bulunmak

“Ukrayna’nın bütün meydanları ‘Özgürlük Meydanı’dır”…Ukrayna Lideri Zelenski’ye ait olan bu sözler, AB Parlamentosunda ayakta alkışlanırken, aynı saatlerde Birleşmiş Milletler toplantısına video link ile bağlanan Rusya Dış İşleri Bakanı Lavrov konuşmaya başlayınca, bütün ülkelerin delegeleri ayağa kalkıp, sırtlarını dönüp salonu terk ettiler.

Kiev iki gün bile dayanamaz diyenler, Ukrayna halkının ve ordunun nasıl savaştığını görünce söyleyecek söz bulamadılar, bu bir savaş filmi çekimi, böyle şeyler yok, orada film çekimi yapılıyor, onlar da figuran deyip videoyu whatsapp grupları üzerinden yaymaya başladılar.(benim de bulunduğum bir whatsapp grubunda bizzat ben de gördüm bu paylaşımı)

Zelenski’nin sergilediği liderlikle halk kahramanı olmasını hazmedemeyenler,  kariyeriyle alay ettiler, ABD  kuklası, NATO taraftarı, AB özentisi dediler ki bu zaten gizli saklı değil, seçim bildirgesinde yazıyor, NATO ve AB üyesi olmak Anayasalarına bile giren iki  hedef.

Birleşik Krallık medyası, an-be-an “savaşı” yayınlıyor, Rus askerlerinin “acımasızca” vurduğu hedefleri gösteriyor.Ukrayna halkının etle-tırnak olup nasıl savaştıklarını, bira şişelerinden molotov kokteyli yaptıklarını, eline hiç silah almamış insanların nasıl silahlandıklarını, halkın Rus tanklarının geçeceği yolda bedenleriyle nasıl barikat kurduklarını,  ilaçları biten insanların gözyaşlarını, gıda kuyruğunu, sirenler çalmaya başlayınca sığınaklara inen, sığınaklarda kendilerine bir yaşam alanı kuran insanları, Rusların zulmünü hayatında tekrar tekrar yaşayan yaşlıların anlattıklarını,  silahını bırakan Rus askerine yiyecek veren, ailesini telefonla aramasını sağlayan Ukraynalıların insanlığını, sınırlara trenle giden Ukraynalıları evlerine almak için sıraya girenleri, ellerinde  kaç kişiyi misafir edebilecekleri yazan afişetlerle tren istasyonunda Ukraynalıları bekleyen Almanları, Polonyalıları , eşleri ve çocuklarını sınıra bırakıp, ülkelerini savunmak için geri dönenleri gösteriyor.

Aynı Birleşik Krallık medyası, Rus medyasındaki haber yansımalarına yer veriyor.Rus televizyon kanalları Channel One, Rossiya1, Rossıya 24, NTV kanallarının verdiği haber özetlerini yayınlıyor, hükümete muhalif yayınlar yaptıkları için kapatılan  Dohzd TV ve Echo Moskovy Radyosunun güncel durumunu, Rus Savunma Bakanlığı’nın açıklamalarını düzenli olarak veriyor.

Sadece BBC’nin 4 muhabiri Moskova’da. Buna ilave olarak ITV, Channel 4, Channel 5, Sky news gibi Britanya medyasının önde gelen isimleri de Moskova’dan ve Ukrayna’nın çeşitli bölgelerinden gün içinde canlı yayınlar yapıyorlar.

Özellikle, Rusya’da, halkla sokak röportajları yapan İngiliz medyası, hem Putin yanlılarını hem de karşıtlarını ekranlara yansıtıyor.Kimisi yüzünün görünmesini istemediği için, blurlaştırılarak veriliyor.Putin yanlısı yayın yapan mecralar, Rus hükümetinin, yaşananların “savaş” olduğunun söylenmesini “fake news” olarak kabul edileceğini ve 15 yıl hapis cezasına çarptırılacağını duyuruyorlar.

Yaşananların “Kahraman Rus Ordusunun” Ukraynalı kardeşlerinin “Zalim Ukrayna Hükümeti”nin elinden kurtarma  operasyonu olduğu, sık sık söyleniyor.

Hatta, Channel One kanalındaki The Great Game adlı programın sunucusu Nikonov, program kapanış konuşmasında “Ukrayna halkı, sizi kurtaracağız, birlikte çok güzel günlerimiz olacak, bu yaşananlar adaleti sağlamak için, merak etmeyin” diyerek programı kapatıyor. Bunların hepsi Birleşik Krallık medyasında veriliyor.

BBC’nin Panorama programı, askerlerin aileleriyle görüşüyor. Yüzünü göstermek istemeyenler de daha çok bu aileler. Evladlarının nerede olduğunu bile bilmediklerini, ortada bir “operasyon” varsa bunu tasvip etmediklerini söylüyorlar, ağlayarak.

Sadece devlet televizyonunu seyrettiğini söyleyen bir entellektüel, çok güzel bir İngilizceyle anlatıyor kendisini ve Putin’i %100 desteklediğini, devlet televizyonun da mutlaka doğruları söylediğine inandığını anlatıyor BBC muhabirine aynı muhabir, kamuoyu anketlerinde halkın %70’inin hala Putin’i desteklediğinin de altını çiziyor.

Öte yandan, 600’dan fazla akademiyenin, Putin’e gönderdiği mektup Rus medyasında yer almıyor,Lavrov’un BM’de karşılaştığı protesto yer almıyor, Zelenski’yi ayakta alkışlayan AB Parlamentosunun haberi yer almıyor. Ukrayna halkının sığınaklardaki ve sokaklardaki hali yansıtılmıyor.

Savaş başlamadan önce, Moskova’ya giden Arabuluculardan biri olan ve Moskova’yı arkasına bakmadan terk eden Birleşik Krallık Dış İşleri Bakanı Liz Truss, Batı’nın diplomasiyle bir türlü önleyemediği savaşta Britanya’dan Ukrayna’ya savaşmak için gitmek isteyenlere engel olmayacaklarını söyledi. Bu sözleri kendisiyle yıldızı hiç tutmayan Lavrov’un hiç hoşuna gitmemiş olacak ki, Liz Truss’ı kendilerini kışkırtmakla suçladı ve ekledi; “ nükleer silahların kullanıma hazır hale getirilmesinin altında yatan neden Liz Truss’ın açıklamalarıdır”. Putin’in acımasızlığının sorumlusu Liz Truss oluverdi, birden bire.

Yaşanan “gerçekler” bunlar iken, Sovyet Sosyalizmine hayranlık duyanlar, doğal olarak da ABD karşıtı olanlar, hemen “gerçekleri” eğip-bükmeye başladılar.

Ukrayna halkı için üzüldüklerini ancak Ukrayna hükümetinin “faşist” olduğunu, Putin’i sevmeseler de bu “operasyonu” haklı bulduklarını söylemeye başladılar.

ABD ve NATO’nun kışkırtmasının, açtığı tezgahın, “emperyalist” hedeflerinin bu “operasyonun” temel nedeni olduğunu, Putin’in savaş çıkmasın diye çok uğraştığını söyleyip duruyorlar, hala!

 Bunu söylerken de Putin’in ve Lavrov’un aylarca gözümüzün içine baka baka söyledikleri yalanlara hiç değinmiyorlar.

Bütün dünyaya yalan söyleyen Rus Hükümeti, egosunu yönetemeyen Putin, gerçekleri saptıran ve hatta manipule ederek halka servis eden Rus medyası, bu savaşı haklı bulanlar  “serdikleri mindere” oturacaklar. Nasıl mı?

Öncelikle şu an gördüğümüz Ukrayna, kimsenin daha önce hiç görmediği bir Ukrayna. Başta Putin olmak üzere, bu savaşın hayaliyle yaşayan herkes büyük şokta. Son derece planlı olduğu artık gün gibi ortada olan bu savaş, çok kısa bir süre önce Çin’le yapılan büyük enerji antlaşması, sabotaj ekiplerinin Donbass bölgesinde sivil halk gibiymiş gibi hücre evlerine yerleşmeleri, Swift koduna alternatif olarak geliştirdiği bankacılık uygulaması ve daha pek çok ön hazırlıkla  uzunca bir süredir bu savaşa hazırlık yapıldığı ortada. İşte bu zihniyeti destekleyenler, bu canavar Onları da yuttuğunda anlayacaklar. Bugün  manipule ederek, gerçekleri eğip bükerek empoze etmeye çalıştıkları her ne varsa, bir gün gelip kendilerini vurduğunda çok geçmiş kalmış olacaklar.

Simdi diyecekler ki; Peki ya ABD ve Nato?

Onlar sütten çıkmış ak kaşık değil ki.Suriye, Irak, Afganistan ve dünya coğrafyası üzerindeki pek çok nokta, ABD’nin “Ali Cengiz” oyunlarıyla karışmadı mi? Evet!

Ama güzel kardeşim şu an ki durum farklı.Rusya “Ali kıran, baş Kesen”, bunu görmüyor musun? Ukrayna’yı alsa, sınır komşusu diğer ülkelere yine tehtid olmayacak mı? Onları da mı işgal etmeye kalkacak? Evet!

Merkel’in emekliye ayrılması, Macron’un seçim telaşında olması, Olaf Sholzz’ın  yönetimi henüz yeni devralması,  Boris Johnson’ın iç siyasette kendi paçasını kurtarmaya çalışması ve daha bunun gibi, pek çok liderin zayıfladığı anı yakalayıp, planlayıp saldırıya geçilmesi son derece manidar, son derece sinsi, son derece kötücül değil mi? Evet!

Tüm bunları yaparken de, kendisiyle görüşmeye gelenlerle, beş metre uzunluğundaki masada oturup, “bile isteye” yalan söyleyen bir hükümet başı; “ne savaşı? biz savaş yanlısı değiliz, aksine biz tatbikat yapacağız, savaşı siz söylüyorsunuz, biz söylemiyoruz” demedi mi? Evet!

E daha neyi savunuyorsun arkadaşım!

Putin’e göre bu bir ”savaş” değil, “kurtarma operasyonu”.

Kurtaracağını söylediği Ukrayna halkının evlerini bombalıyor ve sonra da “Ukrayna ordusu vurdu oraları, Ukrayna ordusu faşist Ukrayna Hükümetinin talimatlarını yerine getiriyor, bizi operasyona mecbur eden Ukrayna hükümetidir” diyor. Aslında “kişi kendinden bilir işi” atasözünün bire bir canlı örneği Putin!

Gelelim Ukrayna hükümetine.

Kendisini Rusya’nın saldırganlığından korumak için NATO ve AB çatısı altına girmek istiyor, bunu anayasasına koyan bir ülke. Bunu yapmakta özgür. Sığınaklardaki halk, artık “göçmen” sınıfına giren tren istasyonlarındaki Ukraynalılar, kendilerine mikrofon uzatan habercilere “bizi kimden koruyacakmış Putin? Biz Zelenski’den memnunuz” diyorlar.

Acaba, Zelenski’ye karşı olan, Putin’in söylediklerini destekleyen Ukraynalılar var da, elleri bağlanıp, ağızları bantlanıp hücrelere mi kapatıldılar?

Benim anlayamadığım, Putin’in bu yaptıkları ortadayken, sanki mesele Putin’in yeni bir SSCB kurmak hayali değilmiş de, ABD’nin tezgahlarından biriymiş, hatta ABD, LNG gazı satışlarını artırmak, Avrupa’yı kendisine bağlamak için bu savaşı  çıkartmış, Rusya’nın hiçbir suçu yokmuş,ABD en kötücül ülkeymiş, Avrupa’yı da karıştırmak hedefleri arasındaymış ve bunu adım adım başarıyormuş, bu yüzden ABD’ye karşı çıkmak, NATO’yu da artık ortadan kaldırmak gerekiyormuş, diyenlere sözüm şu; arkadaşım mesele o değil. ABD, NATO, AB hesapları ne olursa olsun, Putin bu katliamları Y-A-P-A-M-A-Z. Nokta! Bu kadar eşitlik, özgürlük, halkların kardeşliği, adalet,demokrasi yanlısıysan, gözündeki perdeyi aç, gerçekleri gör, kalk, insanlık için iyi bir şeyler yap, savaşa karşı dur, savaşın sonlandırılmasını destekle, yardım kuruluşlarının çağrılarına kulak ver, ülkelerin, halkların bağımsızlığını savun.Her bulduğun fırsatta ABD ve Nato’ya verip veriştirme çünkü bu meseleyi çözmüyor, şu an ölen binlerce kişiden bahsediyoruz, oradaki bebeklerin, çocukların halini gördün mü? Bakabiliyor musun? Sığınakta doğum yapan kadını gördün mü? Ölen, yaralanan insanları görüyormusun? Hele hele Rus ordusundaki gencecik çocukların halini görüyor musun?

Ne emperyalizmi, ne faşizmi, geç bunları geç. Bunları konuşmakla bir şey elde edemezsin, edemedin, edemiyorsun.Zulüm gören insanlara boyle yardım edemezsin, Onların yanında ol.

Son olarak, ABD’yi zerre sevmem, desteklemem, NATO’nun varlığı demode olmuş bir ideoloji, AB’nin fabrika ayarlarından uzaklaşmış, kendini güncelleyememiş bir organizasyon olduğunu düşünürüm ama bunların hiçbiri savaşı, Rus Hükümeti’nin söylemlerini meşru göstermez.

Hangi fikir ve siyasi inanışa sahip olduğunu bir yana bırak ve Rusya’daki deli adamın durması için, savaşmak yerine yaptırımlar koyarak mücadele edilmesinin, Rus askerlerinin teslim olmasının ve Rus halkının gerçekleri öğrenmesinin destekçisi ol, kollektif bilince katkıda bulun, insanlık için, barış için, dünyanın daha güzel bir yer olması için yardımcı ol, sorumluluk al.

Barış dolu güzel bir dünyaya sevgiler.