Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

İki başkan turizm konusunda iki önemli öneri getirdi

Pandemiden ilk ve en fazla etkilenen sektör hiç şüphesiz turizm oldu. Sektör fena vuruldu. İşler adeta bıçak gibi kesildi. Otelciler, turizm sektörünün bütün bileşenleri ne yapacaklarını bilemez hale geldi. Pandemi öncesi dönemde yaptığı sektör toplantıları ile ses getiren etkinliklere imza atan Yeni Arayışlar Girişimi Platformu Derneği (YAPDER) işte böyle bir dönemde turizm sektörünün önde gelen isimleri ile iletişimcileri ve bilim insanlarını bir araya getirdi ve Turizm Araştırma Geliştirme Platformu’nu (TU-AR) kurdu. Amaç sektörün yeni icatlar, yeni çıkışlar yakalamasıydı. Öyle de oldu. İlk etkinliğini online yaptı. Bu etkinlikte turizmin başkenti Antalya’da bir toplantı yapılması kararı alındı.

Ve sektörün önde gelen isimlerinden Kemal Şahin ile Osman Ayık’ın da katıldığı ilk hibrit toplantıya imza atıldı. Bu toplantıda iki şey gündeme geldi. Hibrit turizm ve özel turizm… Kemal Şahin bu iki görüşü de otelinde uyguladı ve başarılı oldu. TU-AR sonraki dönemde çok sayıda etkinliğe imza attı. Hatta tüm gün süren ilk turizm zirvesini yaptı ve sürdürülebilirliği turizme etkisini konuştu. Sonrasında da başka etkinliklere imza atıldı. Ve son olarak ikinci turizm zirvesi yapıldı ve bu zirveye çok önemli konuklar katıldı.

Konuklar tam da TU-AR’ın yapmaya çalıştığı doğrultuda önerilerde bulundu. En çarpıcı öneri Zirve’nin özel oturumunda konuşan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Hilmi Güler’den geldi. Bakanlığı döneminde enerji ile ilgili bir çok kurumun kurulmasına katkı sağlayan Güler, turizm konusunda benzer bir uygulamanın gündeme gelmesini şu sözlerle dile getirdi:

“Bazı sektörlerde olduğu gibi turizmde de düzenleyici bir kurum oluşturulmalı. Bu kurum hangi kente hangi otelin yapılması, hangi noktada hangi turizmin geliştirilmesi gerektiği konusunda çalışmalar yapmalı. Turizm rotaları oluşturmalı. Kış turizmi için neler yapılması gerektiğine karar vermeli. Yani bu kurum turizm konusunda önerilerde bulunmalı, yönlendirmeler yapmalı. Yeni arayışlar başlığını sadece turizm, teknoloji değil, tüm konular hakkında yeni arayışlar peşinde olmamız gerek diye düşünüyorum. Dünya değişiyor. Şartlar değişiyor, onu aşmak en büyük hedefimiz olmalı. Türkiye’nin turizm potansiyelini tartıştığımız bugün de gerçekten güzel şehrimiz güzel ülkemiz var. Yeni arayışlar noktasında Ordu’da üç ay olan turizm sezonunu 12 aya yaydık.”

Zirve’nin açılışı konuşmasını yapan Düzce Belediye Başkanı  Dr. Faruk Özlü ise  çok önemli bir konuyu gündeme getirdi. Özlü, bildiğiniz gibi daha önce Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yapmıştı. O günlerde ARGE ve inovasyon için çok önemli adımlar atmıştı.

Başkan Özlü belki de bu tecrübesini turizme taşımak istedi ve önerdi:

“Turizmin sadece bizim için değil, tüm ülkeler içinde önemli olduğunu pandemi döneminde gördük. Şimdi ise içinden geçmekte olduğumuz ekonomik koşullarda bu yıl gelecek turizmden elde edilecek gelirin ülkemize ciddi katkılar sunmasını ekonomimize nefes aldırmasını bekliyoruz. Ben bu çerçevede özellikle turizmde inovasyon konusunu çok önemsediğimi paylaşmak isterim. Bilim sanayi ve teknoloji bakanlığım döneminde birbirini besleyen bilim, sanayi ve teknoloji politikalarının gelip dayandığı Ar-Ge, inovasyon ve tasarım olduğunu yaşayarak tecrübe ederek gördüm. Bu düğümü çözmemiz gerekiyor. Ar- Ge inovasyonun tüm politikalarımızın başına koymak zorundayız. Çünkü yaşadığımız çağda yeniliğin ve teknolojinin sonu yok. Bu sanayi de tarımda eğitimde de böyle. Türk turizmin tüm basamakları, tüm kurumları ve insan kaynağı ile birlikte turizmde inovasyonun gerekliliğine inanması bu yönde adım atması gerektiğini düşünüyorum. Rekabet etmek ve sürdürülebilir kazanımlar için tüm politikalarımızın merkezine koymak zorundayız. 90’lı yıllardan ve bugünde turizmin tanıtımını yaparken bazı hatalar yapıldığını düşünüyorum. Ülkemizi sadece deniz, kum ve güneş üçlemesiyle tanıttık. Hatta bunlara yabancılar için ucuzluğu da dahil ettik. Türkiye son yıllarda bu kısır anlayışı terk etmeye başladı. Geniş bir yelpazede ülkemizi tanıtıyoruz. Tüm kentler turizm yarışına girmeye başladılar. Düzce’de Mutfak Sanatları Merkezi’ni hayata geçirerek herkesin merakına sunduk. Aynı zamanda isteyen herkese uygulama eğitimleri de veriyoruz. Endüstri 5.0’ın tartışıldığı son yıllarda artık turizmde inovasyonunda tüm platformlarda konuşulmasının zamanının geldiğini düşünüyorum. Turizm alanındaki iş gücünü de mevsimlikten çıkartıp çok daha eğitimli teknoloji kullanabilen vizyonla donatmalıyız. Aynı zamanda girişimcilere de destekler vermeliyiz. Turizm sektörünün paydaşlarının turizm inovasyon merkezleri kurmaları için destek verelim.”

 

Kimler katıldı?

Dedeman İstanbul Hotel’de yapılan Turizm Zirvesi’nin etkinlik başkanı Mesut Demir turizm ve yeşil mutabakat meselesini masaya yatırdı. Zirve’de ayrıca Beyza Toksoy, Dilruba Özcan Hocaoğlu, Kenan Yavuz, Murat Cahit Cıngı, Sevda Yılgaz, Seda Güler, Ayça Bilgin Beslen, Nur Undey, Deniz Tüfekçi, Emine Çelik, Gaye Donay ve Ramazan Becer gibi önemli isimlerde söz aldı. Turizm sektörünün tüm bileşenlerinin bir araya geldiği zirvede turizmin geleceğini ilişkin verilen mesajlar bir kitapçık haline getirilecek.