Kimyadan şubat ayında 2,4 milyar dolar ihracat

Kimya sektörü şubat ayında 2,4 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Sektör bu dönemde yüzde 43,5 ihracat artışı yakaladı. Kimya sektörü şubat ayında da en fazla ihracat gerçekleştiren ikinci sektör konumunda yer aldı.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Kimya sektörü, Türkiye’nin toplam ihracatına verdiği katkıyı şubat ayında da sürdürdü. Şubat ayında Türkiye ihracatı yüzde 25,4 artışla 20 milyar dolar olarak hesaplanırken, sektör ihracatı aynı dönemde 2,4 milyar dolar olarak gerçekleşti. Sektör şubat ayında da en fazla ihracat gerçekleştiren ikinci sektör konumuna geldi. Sektörün şubat ayı ihracatı geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 43,5 artışa ulaştı.

SON 12 AYDA 26,5 MİLYAR DOLAR İHRACAT

Sektörün ihracat rakamlarını değerlendiren İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Üyesi Tayfun Koçak, “Kimya sektörü olarak yeni yılın ilk 2 ayında güzel bir ivme yakaladık. Son 12 ayda ise 26,5 milyar dolar ihracata ulaştık. Sektörümüzün gelişimini devam ettirmek için var gücümüzle çalışacağız. Hedefimiz katma değeri yüksek ihracat gerçekleştirmek. Kimya sektörünü Türkiye ekonomisine katkı sağlayan birinci sektör pozisyonuna yükseltmek istiyoruz. Ülke olarak dünyadaki rakiplerimize karşı daha kaliteli ve daha uygun koşullarda ürünler üretiyoruz. Bu avantajlarımızı değerlendirip sektörümü daha da büyüteceğiz.” dedi.