Akhisar zeytinyağı lisanslı depo kuruyor

Zeytinyağı tedarik zincirinin eksik parçasını Akhisar Ticaret Borsası tamamlayacak. Ticaret Bakanlığı'nın kuruluşuna onay verdiği lisanslı depo ile zeytin ve zeytinyağında izlenebilirlik artacak tağşiş önlenecek.

Akhisar Ticaret Borsası’nın başvurusu üzerine Ticaret Bakanlığı “Akhisar Ticaret Borsası Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk A.Ş” kurulmasına onay verdi. Tarımsal ürünlerin ekonomiye kazandırılarak en iyi şartlarda muhafaza edilmesini sağlayan lisanslı depoculuk sistemi sayesinde, üreticiden tüketiciye zeytinyağı tedarik zinciri daha sağlam olacak.
 
Akhisar Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Alper Alhat, zeytinyağında lisanslı depo için izin alındığını, kurulacak ilk tesisinin zeytinyağı lisanslı deposu olacağını söyledi. Fire ve bozulmaların, lisanslı depoların yumuşak karnı olduğunu ifade eden Alhat,  ilk yatırıma bu risklerin en az gerçekleştiği zeytinyağı ile başlamayı tercih ettiklerini belirtti. Alhat hemen ardından da yeşil zeytin tesisini planladıklarını söyledi.
 
Akhisar örnek olacak
Akhisar’ın çalışkan zeytin çiftçileri ve zeytinyağı değirmenleri ile üzerine düşeni yaptığını ifade eden Alhat “Lezzetli ve sağlıklı üst düzey zeytinyağı elde etme yolunda çok yol aldık ancak yılın birkaç ayında üretilen zeytinyağı ambalaja girinceye kadar uygun şartlarda depolanamıyorsa kalite ve gıda güvenliği açısından birtakım sorunlar oluşabilir. Ayrıca hasat döneminde yaşanan geçici arz fazlası ürünün, çiftçinin elinden ucuza çıkması gibi adaletsizliklere de neden oluyor.  Kuracağımız lisanslı depo, diğer bölgelere de örnek olup ülke çapında yaygınlaştıkça bu sorunlar tarihe karışacak” dedi.
 
Üretici mutlu olacak
Akhisar Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Alper Alhat, kısa sürede uluslararası standartlarda depo kurulumlarını tamamlamayı hedeflediklerinin altını çizerek “Dönemsel arz fazlasından dolayı alım fiyatlarının düştüğü hasat sezonunda ürününü elden çıkarma zorunluluğunu ortadan kaldıran lisanslı depoculuk sistemi, sağlıklı ve güvenli depolama imkanının yanında devletin teşvik edici birtakım avantajlarıyla da üreticiyi mutlu edecek” diye konuştu.
 
“Her yönden avantajlı”
Alhat, lisanslı depoculuğun her yönden üreticinin menfaatine olduğuna dikkat çekerek şöyle devam etti:
“Devlet tarafından sağlanan stopaj, kira, analiz ve nakliye desteğiyle çiftçiler birçok giderden muaf olacak. Ürünlerini istediği zaman satabilme imkânı ile arzın yoğun olduğu hasat dönemine göre daha yüksek gelir elde edebilecek”
 
Vur kaç yapanlar artık zarar veremeyecek
Akhisar Ticaret Borsası Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk faaliyete geçtiğinde işletmelerinde yıl boyunca ihtiyaç duyduğu ürünü kalite kaybı yaşanmadan ve güvenle tedarik rahatlığına kavuşacağını belirten Alhat “Piyasadaki ürün arz ve talebinin dengelenmesinin ani fiyat dalgalanmalarını ve sektöre zarar veren vur kaç oyuncuların spekülatif kazançlarını önleyecek. Böylece hem iç piyasada hem de yurtdışında arzu edilen katma değerli işlerin artması ve ülkemizin zeytinyağının marka değerinin gelişmesi sağlanacak” dedi.