Ehliyet fiyatları 4 bin TL’yi geçecek mi?

Son günlerde artan yakıt fiyatlarından birçok sektör zarar görüyor. Bunlardan birisi de Sürücü Kursu sektörü.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Yakıt fiyatlarının artmasıyla sektörün zam yapması artık kaçınılmaz görünüyor. Konuyla İlgili olarak İzmir Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Derneği Başkanı Tolga Abacı çeşitli açıklamalarda bulundu. Motorinin litre fiyatının 17 TL’yi geçmesiyle birlikte direksiyon eğitim maliyetlerinin çok yükseldiğini belirten Tolga Abacı, ‘’29 Kasım 2021 tarihinde fiyatlarımız belli oldu. Fiyatlarımızı 3250 TL yapmıştık .O gün motorin fiyatı 9,81 TL olarak pompaya yansıyordu. Bugün ise 17,11 TL. Kısacası neredeyse 2 katlık bir artış söz konusu. Kurslarımıza yazılan kursiyerler araç kullanmayı bilmiyorlar ve haliyle yakıt sarfiyatınız da normal araç kullanan bir kişinin sarfiyatının çok çok üstünde. Artık bu yakıt fiyatları üzerinden gelir elde etme şansımız kalmıyor. Mayıs itibariyle sektör olarak, B sınıfı sürücü belgesi için kurs eğitim ücretini 4 bin TL yapmayı planlıyoruz‘’ dedi.

16 DERS VERİYORUZ
Sürücü kursuna yazılan bir kursiyere 16 direksiyon dersi verildiğini belirten Tolga Abacı, “Sınavların ciddi yapılması nedeniyle derslerin önemi çok arttı. Kursiyerlere 1 ders 50 dakika olmak kaydıyla 16 direksiyon dersi veriyoruz ve sınavlara hazırlıyoruz. Ama bir çok kursiyer sürücü kurslarına yazılırken kaç ders alacağını bilmiyor. İzmir Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Derneği olarak bu konuda sosyal medya çalışmaları yapıyoruz. Vatandaşlarımız kayıt olurken kaç direksiyon dersi alacağını ve bir direksiyon dersinin kaç dakika olduğunu mutlaka sormalı, aksi halde mağdur oluyorlar.”

Direksiyon sınavından başarısız olan adayların en az 2 ders almak zorunda olduğunu belirten Tolga Abacı, “Bu hem zaman kaybı hemde maddi kayıp olarak onları çok zorluyor. Bu yüzden vatandaşlarımız eğitimleri ciddiye almalı” dedi.