Turizmde hayaller başka bahara mı kalıyor?

Korkulan oldu ve Rus ordusu Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla Ukrayna’nın doğusuna girdi. Dünyayı geren kriz ne yazık ki Türkiye’yi birinci derecede etkileyecektir. Geleceğe dair endişeler de artıyor. Türkiye uzun süredir yaşanan ekonomik kriz sebebiyle döviz gelirinde umudunu turizme bağlamıştı. Döviz girdisinde turizm gelirleri de önemli bir pay oluşturuyor.

Türkiye’ye gelen turist için de savaşa giren iki ülke Rusya ve Ukrayna önemli bir paya sahip. Zira ülkemize gelen Rus turistler 5 milyar dolar, Ukraynalı turistler ise 2 milyar dolar civarında döviz bırakıyor. Yıllık ortalama 7 milyar dolar döviz bırakan bu iki ülkeden Türkiye’ye gelen turist sayısı da her geçen gün artıyordu.   Şimdi ise ne yazık ki Rusya Ukrayna’nın topraklarında iki bölgeyi ayrı birer devlet olarak tanıdıktan sonra Ukrayna’ya askeri operasyon başlattı. Bu savaştan en çok etkilenecek ülkelerden biriyiz. Zira turizm dışında doğalgaz ve petrol ihtiyacımızın önemli bir bölümü de Rusya’dan temin ediyoruz. Ayrıca iki ülkenin inşaat sektöründe Türk firmaları önemli projeler üstlenmiş durumda.

Rusya’nın başlattığı sıcak çatışma ortamı bütün dünya devletlerini etkilemiştir. Başta Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği olmak üzere batılı ülkeler Rusya’ya sert tepki göstererek yaptırımlar uygulamaya başladı. Sıcak çatışmanın kısa sürede yerini ateşkes ve barışa bırakmasını diliyorum.

Şu an Rusya ve Ukrayna’dan turist rezervasyonları durmuş durumdadır. Gelecek ise belirsizdir. Halbuki 2022 turizm yönünden fevkalade ümitli bir tablo vardı, rekor turist ve gelirden bahsediliyordu. Bu karmaşa 2022 yılında turizmde dengesizlikler ortaya çıkaracaktır.

Rusya ve Ukrayna ile aramızda enerji ve müteahhitlik hizmetlerinde de gelişen ilişkilerimiz var. Bütün bunların etkisi ile durgunlaşan dış gelirlerimizin zora gireceği ortadadır.

Siyasete gelince, Türkiye NATO ittifakının üyesidir. Eğer Amerika, Rusya’ya karşı mücadeleyi NATO kanalı ile yaparsa, bu durum ülkemizi zora sokacaktır.

Sayın Cumhurbaşkanımız ise “Rusya’dan da Ukrayna’dan da vazgeçemeyiz” demektedir. Turizm konusuna gelince, eğer ilişkiler daha da vahimleşirse, karışırsa hava ulaşımında da kesilmeler olacaktır.  Bugün için yaşanan tablo değişmezse,  Türkiye’nin Rusya ve Ukrayna’dan gelecek turist kaybı ve bunun diğer destinasyonlara etkileri de düşünülürse, 2022’de turizmde en az 6-7 milyar gelir kaybı yaşayacağız.

Türkiye enerji ithalatçısı bir ülkedir. Dünya piyasalarında yükselen fiyatların, Türk ekonomisinde, turizm dahil tüm alanlarda fiyatlara etki yaparak enflasyonu arttıracağı gerçeğini unutmamamız gerekir. Bunların sonucunda gelecek turistlerin gelirlerinde ve Türkiye’nin fiyatlarında düşüşler yaşanacaktır.

Sonuç olarak başta siyasi ilişkilerimiz, ekonomik sorunlarımız ve turizm gelirlerimizden müteahhitlik ve enerji temin şartlarımıza kadar geleceğimiz maalesef kara bulutlarla kaplı bir tabloya sahiptir. 2022 turizm açısından ümitli iken karmaşalar nedeniyle endişeler yaşanmaya başlanmıştır ve şu anda konuya ilişkin çok fazla söz söylemenin bir anlamı yoktur. Önümüzdeki haftalardaki dünya siyaset tablosundaki gelişmeleri beklememiz gerekmektedir. Umarım iyiye gider ancak endişem, tablo ilerleyen dönemde düzelse bile 2022 Turizminin zedelenme ihtimalinin yüksek olduğudur. Dilerim öyle olmaz.