Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Ali Kopuz düğmeye bastı, Borsa Meydanı’nda sektörler buluşuyor

Türkiye’nin en köklü kurumlarından biri olan İstanbul Ticaret Borsası’nın (İSTİB) 1925 yılında üye sayısı 150 civarındaydı. Bugün 10 bini geçen üye sayısıyla Türkiye’nin en büyük ticaret borsası olan İstanbul Ticaret Borsası’nda yok yok… Hububat, yağlı tohumlar var. Patates, peynir, zeytin, zeytinyağı ve prina yağı, margarin ve sabun, kuru soğan, yumurta, kuru yemiş ve kuru meyve borsanın bünyesinde yer alıyor.

Borsa’da 150’den fazla ürünün tescili yapıyor. Yani Türkiye ekonomisinin nabzı İSTİB’de atıyor. Borsa bugüne kadar kamuoyuna fazla açık bir kuruluş değildi. Hatta rahmetli Nejat Basmacı’nın başkanlığı döneminde kamuoyu Borsa’nın genel kurulunun yapıldığını bile öğrenemezdi. Ali Kopuz başkanlığı ile birlikte Borsa’da büyük değişim yaşanıyor. İş hayatına aile şirketi olan Elif Et’te başlayan Kopuz ve yönetim kurulundaki arkadaşları İSTİB’te büyük değişimi başlattı. İSTİB’te her biri Türkiye ekonomisinin farklı sektörlerde nabzını tutan komitelerde birlikte başlatılan büyük değişim aynı zamanda kamuoyunu bilgilendirme toplantılarına dönüştü.

 ‘Borsa Meydanı’nda Sektörler Konuşuyor’ başlığı ile yapılan etkinlikler önce gıda sektörü ile başlatıldı.

İSTİB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kopuz Türkiye’de ilk olarak başlatılan toplantılarla ilgili şu bilgilendirmeyi yaptı:

– “Borsa Meydanı’nda Sektörler Konuşuyor projesi ile iş dünyasının beklenti ve önerilerinin yetkililer ve kamuoyu ile buluşturuyoruz. Önce gıda sektörü ile başladık. Gıda sektörünün tüm paydaşlarını bir araya getirdik. Türkiye’nin önemli gıda markaları İSTİB bünyesinde yer alıyor. Bu nedenle etkinlik adeta markalar buluşmasına dönüştü. Amaç  doğru üretim, doğru bilinen yanlışları yok etmek, sektör beklentileri, e-ihracat, markalaşma gibi konularda bilgi paylaşımı yapmak. Hedefimiz, sorunlarımızı tespit ederek ortak akılla oluşturacağımız çözüm önerilerini kamuoyu ile paylaşmak.”

 ‘Borsa Meydanında Sektörler Konuşuyor’ etkinliği İSTİB Akademi ile Güvenilir Ürün Platformunun iş birliğiyle yapılıyor. Salgınla birlikte daha güvenilir bir yaşam için ilk olarak İSTİB Akademi ile çalışma başlatan Güvenilir Ürün Platformu konuyla ilgili 15 bin kişiye ulaşma başarısı göstermişti. Aylık yapılması planlanan toplantıların ilkinde hububat ve bakliyat sektörü masaya yatırıldı. Bu etkinliğe Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürü Ahmet Güldal, Tahıl ve Bakliyat İşleme Teknolojileri, Depolama ve Analiz Sistemleri Derneği (TABADER) Başkanı Prof. Dr. Mustafa Bayram, Reis Bakliyat Yönetimi Kurulu Başkanı Mehmet Reis, Ulusal Hububat Konseyi Başkanı Özkan Taşpınar, Hububat Tedarikçileri Derneği (HUBUDER) Başkanı Gülfem Eren, İSTİB 1. Hububat Ticareti Komite Başkan Yardımcısı Hüseyin Bekçi, İSTİB 2. Hububat Mamulleri ve Yem Ticareti Komitesi Meclis Üyesi Şemsettin Memiş ve İSTİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve 3. Bakliyat Ticareti Meslek Komitesi Üyesi Hakkı İsmet Aral katıldı ve fikirlerini komitede yer alan tüm İSTİB üyeleri paylaştı.

İkinci toplantıda ise son dönemin en çok tartışılan sektörü süt ve süt ürünleri ele alındı. Türkiye’nin insanlığın en önemli besin kaynaklarından olan süt ürünlerinde muazzam potansiyeli olan bir coğrafyada bulunduğumuzun altının çizildiği toplantıya Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürü Zekeriya Erdurmuş’un konuşması damgasını vurdu.

Toplantıya ayrıca Ulusal Süt Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi Hamit Can, Yöresel Ürünler ve Coğrafi İşaretler Türkiye Araştırma Ağı (YÜCİTA) Başkanı Prof. Dr. Yavuz Tekelioğlu, İSTİB Yönetim Kurulu Üyesi Zülküf Kopuz, İSTİB Süt Ürünleri Meslek Komitesi Başkanı Turan Saygılı ve İSTİB Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Recep Salih Al katıldı ve görüşleri aktardı. İSTİB Ali Kopuz önderliğinde sektör buluşmaları devam edecek. Bu arada her toplantı sonrası yeni başlıkların konuşulması gerektiği ortaya çıkıyor. Örneğin süt ürünleri konuşulurken peynirde markalaşmanın ele alınması bu konuda adımlar atılması için çalışmalar yapılması yönünde görüş belirtildi.