“Omicron’da Covid sonrası sendromu daha fazla”

Coronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Alper Şener, Omicron’da, virüsünün vücuttan temizlenmesine rağmen etkilerinin devam etmesi durumu olan “post covid” sendromunun Delta ve Delta Plus’tan daha fazla olduğunu belirtti. Şener, Türkiye genelinde şubat ayının içerisinde keskin düşüş olacağını düşünüyorum” dedi.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Türkiye Coronavirüsle mücadeleye devam ediyor. Yükseklerde seyreden vaka sayıları ve ölümler, endişeyi artırıyor. Sağlık Bakanlığı tarafından paylaşılan günlük Coronavirüs tablosuna göre, 17 Şubat 2022’de 92 bin 406 yeni vaka tespit edildi ve 258 kişi yaşamını yitirdi.

Coronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Alper Şener Türkiye’nin Coronavirüs tablosunu Gözlem Gazetesi’ne değerlendirdi.

 Türkiye’de ilk Omicron varyantının ortaya çıkmasından bu zamana kadar ortalama 8 hafta geçtiğini dile getiren Şener, “Girdiği ülkelerde Omicron varyantı ortalama 6-8 hafta içerisinde pik yapıp keskin düşüş gösteriyor.  Türkiye genelinde şubat ayının içerisinde keskin düşüş olacağını düşünüyorum” dedi. İzmir’deki vaka sayısındaki ciddi artışın da Omicron varyantının baskın olmasıyla ilgili olduğunu dile getiren Şener, “İzmir’de de artık vaka sayısının pik rakama ulaştığını ümit ederek düşeceğini tahmin ediyorum” ifadelerini kullandı.

“Omicron’da iyileşmenin ardından yakınmalar daha belirgin”

Omicron’da virüsünün vücuttan temizlenmesine rağmen etkilerinin devam etmesi durumu olan “Post Covid” (Covid sonrası) sendromunun Delta ve Delta Plus’tan daha fazla olduğunu belirten Şener,  “Omicron’da Post Covid vakalarının az olacağını tahmin ediyorduk ama yanıldık. Omicron’da Post Covid vakaları daha çok gelmeye başladı. Delta ve Delta Plus’ta hastalar iyileştikten sonra yakınmaları çok belirgin değildi. Ama şu anda artık bu hasta grubunda yakınmalar daha belirgin. Daha fazla nefes darlığı oluyor, yorgunluk oluyor, daha fazla çarpıntı, halsizlik, eklem ağrısı hissediyorlar. Hastalar, devam eden semptomlarla hastaneye daha fazla geliyorlar. Bu, farkındalığın artmasına da bağlı olabilir, Omicron’un kendine has özelliği de olabilir. Yorum yapmak için erken. Bu benim kişisel gözlemim. Ya da referans hastane ve referans kişi olmamız sebebiyle de benim karşıma daha çok çıkıyor olabilir” dedi.

“Gelen varyant, gideni aratmıyor”

“Yeni varyantlar görülecektir” diyen Şener, “Her varyantta yüreğimiz hop ediyor ama gelen varyant gideni aratacak pozisyonda değil şu anda. Dürüst olmak gerekirse Omicron hastalık yükü anlamında arattı. Yoğun bakım yatış oranlarında, gelen varyant giden varyantı aratmadı diyebiliriz” sözlerine yer verdi.  

Rehavete kapılmadan aşılama oranlarını artırmak gerektiğine vurgu yapan Şener, “Hala aşısız hasta geliyor. Çok sık bir şekilde 2 aşı olmuş ama üçüncü doz aşısını olmamış hasta geliyor. İzmir gibi bir yerde aşısız vatandaşlarımız olmasına şaşırıyorum. Kanser hastası olup da hala hiç aşı olmamış hasta geliyorsa ve yoğun bakıma yatıyorsa bu artık ne sağlık sisteminin ne hastalığın seyrinin ne doktorların ne de idarecilerin sorunu. Bu artık bireysel sorun. Hele hele İzmir gibi ülkenin batısında yer alan, entelektüellik seviyesi yüksek olan bir yerde hala aşısız kanser hastası varsa bu sorunu bireysel algılıyorum” şeklinde konuştu.

“Yoğun bakımda bir tıkanma yok“

İzmir’in hem yatan hem ayakta hem de yoğun bakım anlamında başından beri en çok Coronavirüs vakası takip edilen hastanesi olan Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile ilgili yoğunluk oranına dair bilgi veren Şener,  “Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi, sevk kabul ettiği için yoğunluk normaldir, genel yoğunluğu yansıtmaz. Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ayakta başvuru sayısı, özellikle acil servis başvurusu halihazırda yüksek seyrediyor. Türkiye genelinde de İzmir genelinde de test pozitif oranı arttı. İzmir genelinde bundan 3-4 hafta öncesine kadar test pozitiflik oranı en azından kendi hastanemizde yüzde 15-17’ydi. Şimdi neredeyse 4 hastanın biri pozitif çıkıyor. Bu ciddi bir rakam. Yatan hasta grubunda aynı sıkışıklık var. Çünkü ek servis açıyorsunuz ama doldur boşalt devam ediyor. Yatan hasta yükü ve yoğun bakım hasta yükü stabil seyrediyor diyebiliriz. Çok anormal bir durum yok, bu da Omicron’un genel seyri. Omicron’un görüldüğü ülkelere baktığımızda ayakta başvuru yapan hasta sayısının arttığını, ağırlıkla yoğun bakımda bir tıkanmaya sebep olmadığını görüyoruz. Biz de aynı şeyi yaşıyoruz.  İzmir genelinde diğer hastaneler ile burada da benzer durumlar söz konusu” diye konuştu.