Hazine bir milyar dolar faiz ödeyecek

Geçen hafta yıllık yüzde 7.25 ile borçlanan Hazine, yabancıya her yıl 217.5 milyon dolar olmak üzere 5 yılda toplam 1 milyar 87 milyon 500 bin dolar faiz ödeyecek.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Türkiye Hazinesi geçen hafta tüm zamanların en yüksek faizi üzerinden bir dış borçlanmaya imza attı. Hazine 5 yıl vadeli sukuk ihracı ile 3 milyar dolar kadar borçlandı. İhraca, 11 milyar dolara yakın rekor düzeyde talep geldi. Getiri düzeyi ise gelen yüksek talep ile birlikte yıllık yüzde 7.25 seviyesinde gerçekleşti. Doç. Dr Evren Bolgün Hazine’nin sukuk ihracına yönelik kapsamlı bir analiz yayımladı. Sözcü’de yer alan habere göre analizinde yurtd ışı kurumsal yatırımcılara her yıl 217.5 milyon dolar tutarında bir faiz ödemesi gerçekleştirileceğine dikkat çeken Bolgün’ün verdiği bilgiye göre 5 yıllık vadenin bitiminde Hazine’nin yapacağı toplam faiz ödemesi 1 milyar 87 milyon 500 bin dolar olacak. Bolgün, Türkiye’nin, Venezüela ile Arjantin hariç tutulduğunda Ukrayna’dan sonra 550 baz puan ile (%5.5) ABD tahvil getirisi üzerine en yüksek spread ödeyen ülke olduğuna da dikkat çekti ve 2022 yılı sonunda iç ve dış borç faiz ödemelerinin en az 250 milyar TL’ye yaklaşacağını söyledi.

TL tasarruf sahiplerinin ana paranın üçte birinden fazlasını yüksek enflasyon sebebi ile kaybettiğini söyleyen Bolgün, “Kendi vatandaşlarına  dünyanın en yüksek eksi faizini (-%35 reel faiz)  vermeyi uygun gören iktidar, iş yabancı yatırımcılara geldiğinde kesenin ağzını sonuna kadar açıyor” yorumunu yaptı.