Gaz hattı son perde

Son 39 yılın zirvesindeki enflasyon ve Kovid19 vakalarının en yüksek seviyeye ulaşması sebebiyle eleştiri oklarının hedefinde olan Başkan Biden’a olan destek yüzde 33’e kadar düştü.

Açıkçası bayılıyorum bu Amerikalıların kriz yaşama anlarına. Düşünsenize Türkiye’de %33 ‘ü gören paçaları sıvamaya, iş yapmaya başlar. “Piyasalar tedirgin” açıkçası ortamı belirsiz buluyorlar. Borsaya bakıyorum, rakamlar gayet olumlu, dolar/euro paritesine bakıyorum istikrarlı… Yahu arkadaş bu tedirginlik nereden geliyor? Gidiyorum markete, hani diyorum ki marketlerden nabız tutayım. Beş yıl içerisinde bir limonun aynı markette tane fiyatının $0,20’den $0,90’a gelişini gördüm ama Covid sonrası kapanan birçok işletme oldu. Manhattan adası için konuşmak gerekirse burası dünyanın metrekaresi en pahalı yeri bu sebepten bıçak sırtında giden birçok işletme kepenk kapattı. Daha yeni yeni insanlar kendilerine geliyor. 2007’deki kriz gibi olmadığı için şükür etmek gerekiyor ama “tedirginlik” gözle görülür bir tedirgin olma ben göremiyorum. Piyasalar gelsin Türkiye görsün, artık tedirgin mi olur, şok mu olur, yok mu olur bilemiyorum.

Başkan Biden seçimler öncesi beraber olduğumuz bir toplantıda, bir dönem başkanlık yapacağını söylüyordu. O zamandan beri ulusal medyada Harris’e gelecek dönem başkanlık yolu açılacağı konuşuluyordu. 2024 yılı başkanlık seçimleri için Cumhuriyetçiler eski Başkan Trump’ı çıkartacaklar. “keçi” lakaplı başkan hala twittera giremiyor. Bu vesile ile kendi sosyal medya şirketini bile kurdu. Girebilse gündemi temelden sallayacak bir sürü alt başlık vereceğine hiç şüphem yok. Önümüzdeki dönem Başkan Biden ikinci döneme devam edemeyecekse bu çekişmeyi görebileceğiz. O zaman tartışırız Amerika “kadın başkan” için hazır mı? Şimdilik bu haberlerin Biden’ın performansının düşmesi ardından gelen doldurma haberler olduğunu düşünüyorum.

 

Geçelim Ukrayna’ya

Kazan kaynamaya devam ediyor, Rusya’nın Karadeniz tatbikatı, sınırdaki asker sayıları derken diğer yanda NATO ülkeleri ile birlikte olası işgale karşı duran İngiltere ve ABD bloğu var. Kremlin işgal yok diyor, İngiltere olacak diyor, ben bu yazıyı yazdığım sıralarda ABD medyasında olası işgal için geri sayım ara başlıkları okuyordum. ABD’nin Kiev’de bulunan Büyükelçiliğini taşıyacak olması da bu okuduklarımı destekliyor.

Geçtiğimiz hafta Biden Avrupa liderlerini toplayıp, olası işgal yönünde planlama yaparken Vlademir Putin’de Güney Amerika liderlerini Kremlinde topladı. Venezuella, Cuba ve Nikaragua, Arjantin ve Brezilyanın devlet başkanları ile yapılan toplantıların yatırımlar ve ticari ilişkiler üzerine olduğu söylendi ama benim görüşüme göre benim arka bahçemde oynarsanız ben de sizin arka bahçenizde oynarım imajı vermekti. Bana göre beklenen sinyali de verdi, şimdi hamle sırası diğer tarafta.

Diğer bir yandan ABD Dışişleri Bakanı Blinken Ukrayna başkanı Zelensky’e 1 milyar dolara kadar devlet borcu teklif ettiklerini açıkladı. Ukrayna ve ABD istihbarat teşkilatlarına göre olası işgal 16 Şubat’ta gerçekleşecek. Sınıra yığılmış 130 bin asker, Karadeniz’de tatbikat yapan donanma, Donbas ve Kırım’da bulunan Rus güçleri ile Putin istediği anda kıskacı kapatabilir gibi görünüyor. 

 

Sizce bu üçüncü dünya savaşı mıdır?

Bana göre değildir. Sekiz sene önce Putin stratejik olarak benim için önemli diyerek Kırım’a ve Donbas’a girdi ve kimse o günden beri çıt çıkartamıyor. Zelensky ise bu konuda Rus işgali altında bulunan bu bölgelerin de yapılmasını istediği müzakereler çerçevesinde ülkesine iadesini istediklerini belirterek 8 sene öncesine göre daha güçlüyüz ama savaş istemiyoruz. 16 Şubat gününü birlik ve beraberlik günü ilan edeceklerini söyledi.

İngiltere Litvanya’ya asker gönderiyor, Polonya uçak gönderiyor. Almanya Avrupa’da Rus gazını en çok kullanan ülke olduğu için hala çekimser, yardım yapıyor ama yapamıyor. Baltık denizinde 11 milyar dolarlık Rusya’dan direk Almanya’ya gelen gaz borusu inşaatı Putin’in en büyük kartı. 

Şimdilik bu kadar!

Önümüzdeki hafta, gündemden haberleri yorumlamak üzere, O zamana kadar umarım hiç tanımadığınız birinden kendiniz adına çok güzel haberler alırsınız. 

Görüşmek üzere, hoşça kalın…