Rus askerleri üslerine geri dönüyor

Rusya Savunma Bakanlığı, Rusya'nın Ukrayna sınırındaki bazı birliklerin tatbikatlarını tamamlayıp üslerine dönmek için hazırlıklara başladıklarını açıkladı.

Rusya’nın Interfax haber ajansının bakanlık kaynaklarına dayandırdığı habere göre, ülke genelinde geniş çaplı tatbikatlar devam ederken, Güney ve Batı askeri bölgelerinin bazı birimleri tatbikatlarını tamamlayarak üslerine dönmeye başladı. ABD ve İngiltere’nin günlerdir Rusya’nın her an Ukrayna’yı işgal edebileceği yönündeki uyarılarının ardından, Moskova’nın bazı askeri birliklerinin sınırdaki tatbikatlardan sonra üslerine geri döndüğü bildirildi. Tahmini 130 bin Rus askerinin Ukrayna’nın kuzeyine, doğusuna ve güneyine yığılmasının ardından kaç birliğin ve hangi mesafeden geri çekildiği henüz belli değil.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, “Askerlerin tatbikatlar bittikten sonra üslerine döneceğini hep söyledik. Bu sefer de durum böyle” dedi. Peskov, Putin’in ABD’yi, yaklaşan bir işgal konusunda defalarca uyarıda bulunması nedeniyle krizi körüklemekle suçladığını ve bu konuda şakalar yaptığını belirtti.

Loading