Isparta Valisi ve Belediye Başkanı, İngiliz Büyükelçisi ile yemek yemedi de ne oldu; gaz lambası ve mum geri geldi

Isparta, yoğun kar yağışı sonucu elektrik şebekelerinde meydana gelen arızalar nedeniyle zor günler geçirdi. Kente 3 Şubat’ta 11 saat boyunca aralıksız yağan kar, hayatı felç etti. Yüksek gerilim hatlarını taşıyan direklerin devrilmesi ve buzlanma nedeniyle kent genelinde uzun süre elektrik verilemedi. Bazı köylerde elektrik kesintileri 6. günde de sürdü.

Kesintiler nedeniyle Yalvaç ilçesinde 70 yaşındaki Ramazan Nazlı’nın soğuktan donarak öldüğü basına yansıdı. Isparta Valiliği ise Nazlı’nın soğuktan donarak öldüğü yönünde çıkan haberleri yazılı bir açıklama ile yalanladı. Yaşananlar dolayısıyla Isparta Valisi Ömer Seymenoğlu’nun geçici olarak görevden alındığı bildirildi. Görev değişikliğinin sebebinin daha sonra Seymenoğlu’nun Covid-19’a yakalanması olduğu belirtildi.

Isparta’da elektrik kesintisinin mağdur ettiği Işıkkent Mahallesi’ndeki İshak Şavukluyıldız, dördüncü günün ardından elektriklerin geldiğini belirtti. Piknik tüpü ile ısınmaya çalıştıklarını kaydeden Şavukluyıldız, “Piknik tüpü yaktık. Çay koyduk orta yere onunla ısındık. Başka türlü ısınamadık. Hanımla beraber yatağa yattığımızda bakıyoruz, acaba yaşıyor muyuz, yaşamıyor muyuz diye. Eksi 11 derecede yatarsan ne olur!” dedi.

Yakaören Köyü’ndeki 80 yaşındaki Mustafa Çatal, böyle bir durumla hiç karşılaşmadığını anlatarak, “Hiç böyle bir durum görülmüş değil. Elektrik bir gün, iki gün kesilir. Çalışma yok ki hiç.  Herkes mumla idare ediyor. Mumla” diye konuştu.

Işıkkent’ten Mevlüt Kaplan, dört gündür yaşadıklarını “Facia” diye nitelendirerek, “Dört gün boyunca terk edilmiş bir mahalle havasına girdik. Ana yolları kepçe ile açtılar, greyder ile değil. Sonradan duyduk ki yukarı taraflarda kopuk tellere elektrik şirketi ulaşamamış, yollar açık olmadığı için. Bu mahallenin tamamı doğalgaz ile ısınıyor. Elektrik olmadığı için doğalgazlar devre dışına çıktı. Dün akşam geldi. Dün akşam eve girdiğimde evin içindeki sıcaklık termostatta 13 dereceyi gösteriyordu” diye yaşadıklarını aktardı.

 

İYİ Parti heyetinin Isparta’da yaptığı incelemelerin ardından yaptığı açıklamaya göre, 8 ilçe merkezi, 188 köy ile 113 bin haneye ve meskene günlerce elektrik verilemedi. Matineye bağlı hastalar oksijensiz kaldı. Evde pandemi tedavisi gören vatandaşlar gidecek yer bulamadı. Isıtmaya, ihtiyaçlarını gideremediler. Oksijen tüpü kullananlar kronik hastalar, kalp hastaları çok büyük sıkıntıya düştü. Bununla beraber Isparta’da iki gündür su verilmiyor.

 

Kesintiler 4. günde de sürdü

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 7 Şubat’ta yaptığı açıklamada, “Isparta il merkezinde ve ilçe merkezlerinde an itibarıyla enerjisiz şebekemiz kalmamıştır” dedi. Kesintiler, 3 Şubat’ta başlamıştı. “Şu anda son arızanın bulunduğu yerdeyiz” diyen Dönmez, merkezdeki ekiplerin merkezdeki çalışmalarının son bulmasının ardından kırsala ve köylere yönlendirdiklerini ifade etti.

 

Elektrik şirketlerinin özelleştirilmesi

Isparta’da günler süren elektrik kesintileriyle birlikte elektrik şirketlerinin özelleştirilmesi ve bu şirketlerin yeterince denetlenip denetlenmediği de tartışmaya açıldı. Türkiye’de geçen yıllar içinde elektrik üretiminin yüzde 80’i, dağıtım hizmetlerinin tümü de özel şirketlere geçmişti. Isparta’daki elektrik dağıtım hizmeti ise Cengiz Holding’e ait elektrik dağıtım şirketi AEDAŞ tarafından veriyor. AEDAŞ’ın dağıtım şirketini denetlenmediği iddia ediliyor.

Isparta’ta incelemelerde bulunan İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Dikbayır, söz konusu şirket için özel denetleme yapılmasını talep etti. Dikbayır, “TBMM Başkanı’nın Sayıştay’dan özel denetleme isteme yetkisi var, onu talep edeceğiz. Buradaki hem belediye hem valilik hakkında hem de özellikle elektrik dağıtım firması hakkında denetleme talep edeceğiz TBMM Başkanlığı’ndan” açıklamasını yaptı.

AEDAŞ mağduriyetleri tazmin edecek mi?

İYİ Parti Genel Başkan Başdanışmanı Aytun Çıray da Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e Isparta’daki elektrik kesintileri ile ilgili olarak “Cengiz Holding’e ait elektrik dağıtım şirketi AEDAŞ’ın Ispartalıların uğradıkları ağır mağduriyeti telafi ve tazmin etmesine yönelik bir girişimde bulunmayı ve sözleşmeden kaynaklanan hukuki yaptırımlar konusunda harekete geçmeyi düşünüyor musunuz?” sorusunu yöneltti.

Dönmez’in yanıtlaması için soru önergesi veren Çıray, hükümetin yürüttüğü politikaların iflasa neden olduğunu öne sürdü. Enerji üreticileri ve dağıtımcılarının bankalara toplam kredi borcunun salgın öncesinde 70 milyar dolar olduğunu ve geri ödemediklerini ifade eden Çıray, Berat Albayrak’ın ekonomi bakanı olarak tüm üreticileri ve bankaları bir araya getirdiğini, dinlediğini ama hiçbir şey yapmadığını söyledi.

“Ülkenin sonu Isparta gibi olur”

Elektrik Mühendisler Odası (EMO), Isparta’da yaşanan elektrik kesintilerine ilişkin uyardı: “Ülkenin sonu Isparta gibi olur.”  Açıklamada, sadece elektrik dağıtım şebekesinde değil iletim şebekesinde de hasarlar oluştuğunun anlaşıldığı, bu durumun da ağır kış koşullarına uygun enerji nakil hattı tasarımının yapılmadığını gösterdiği bildirildi. Kesintinin sebeplerinin şeffaf bir şekilde incelenmesi ve ihmali görülenler hakkında yaptırım uygulanması istenen açıklamada, “Isparta Vakası ve eldeki bilgiler doğrultusunda TEİAŞ’ın özelleştirilmesinden vazgeçildiği derhal kamuoyuna ilan edilmelidir” denildi.

TEDAŞ’ın elektrik dağıtım şirketlerini “eksik” denetlediği ve bunun SAYIŞTAY raporlarına da yansıdığı belirtilen açıklamada, “Elektrik Piyasası Kanunu`nda 25 Kasım 2020 tarihinde yapılan değişiklikle elektrik dağıtım şirketlerinin denetiminin özel şirketler tarafından yapılmasının önü açılmıştı. Bu dönüşüm gerçekleşirse bütün ülkenin akıbeti Isparta gibi olacaktır. Şehiriçi elektrik dağıtım şebekesinin neden çöktüğü bağımsız bir çalışma ile araştırılmalıdır. Özel dağıtım şirketinin gerekli önlemleri zamanında alıp almadığı, bakımların zamanında yapılıp yapılmadığı ilgili kamu kurumları tarafından incelenmelidir ve sonuçları şeffaf bir şekilde kamuoyuna duyurulmalı, ihmali görülen kişi-kurum-şirketler hakkında en ağır yaptırımlar uygulanmalıdır.” ifadeleri kullanıldı.

“TEİAŞ özelleştirilmemeli”

“Isparta Vakası ve eldeki bilgiler doğrultusunda TEİAŞ`ın özelleştirilmesinden vazgeçildiği derhal kamuoyuna ilan edilmelidir.” denen açıklama, özelleştirmelerin serbest piyasaya ucuz, kaliteli ve sürekli elektrik değil, tersine pahalı, kalitesiz ve büyük kesintilere yol açtığı belirtilerek şu ifadelerle sonlandırıldı:

“Enerji zamları enerji sektörünün hızla kamulaştırılması gerektiğini ortaya koymuştur. Bu olay bunu bir kez daha teyit etmiş olup, siyasi partilere bu acil durumu işleme almalarını kamusal bir sorumluluk ile hatırlatmak istiyoruz.