Bambuyu keşfetti, Avrupa pazarından Çinli rakiplerini sildi

Pandemi ile birlikte bazı sektörler öne çıktı… Mutfak araç ve gereçleri, bu sektörlerin başında geliyor. Bir başka ifadeyle züccaciye sektörü bu dönemde başarı hikayesi yazdı. Bu alandaki firmaların örgütlü olduğu kuruluşlardan biri olan ZÜCDER’in başkanı Mesut Öksüz bu gelişmenin altını çiziyor ve önümüzdeki dönemde bu alanda Türkiye’nin liderliğinden söz ediyor. Peki, Türkiye bu alanda nasıl lider olacak? Hiç şüphesiz katma değerli ürünler üretip, yeniliklere yelken açarak. Yani pandemi krizini fırsata çevirmek için sektörde farklı adımlar atmak gerekiyor. Mesela Salman Yar’ın yaptığı gibi… Selman Yar, pandemi sonrası sağlıklı ürünlere yönelik talebi fark edip kısa süre içinde Avrupa’nın ilk ve tek bambu mutfak eşyası üreticisi konumuna geldi.

 

Bambum markası ile Avrupa’yı Çinli rakiplerinin elinden aldı ve yüzde 80’lik bir pazar payına ulaştı. Salman Yar genç dinamik bir iş insanı olarak İstanbul Esenyurt’taki üretim tesisini 6 bin metrekareye çıkardı. Tesis şu anda yüzde 100 dolulukla çalışıyor ve her ay 500 bin adet üretimiyle kendi rekorunu sürekli yeniliyor. Pazardaki fırsatı fark eden Salman Yar, 2011 yılında sağlıklı ev gereçleri sunmak hedefiyle ilk adımı attı. Karınca Ev Gereçleri şirketi, bambu ağacının yararlarını inceleyerek Bambum markasını piyasaya sundu. Daha o günlerde ‘Sağlıklı ev gereçleri sektöründe dünya markası olma” hedefi ile yola çıktı.

 

Bambum, dünyada giderek daha fazla önem kazanan sağlıklı mutfak gereçlerinde bir konsept oluşturmak misyonu ile hareket etti ve Türkiye’nin yanı sıra birçok ülkede de sofra ve sunum sektörüne öncülük etti. Ürünlerinin rakip ürünlerden nasıl ayrıştığını anlatarak farkını ortaya koyuyor Salman Yar ve şöyle devam ediyor:

“Bambu mutfak gereçleri, kayından veya zeytin ağacından yapılan tahta mutfak gereçlerinden anti-bakteriyel özelliği sayesinde ayrılır. Bambu, anti-bakteriyel ve dayanıklı bir tür olması nedeniyle mutfak gereçlerinde kullanılması gereken en ideal ağaçtır. Bambudan üretilen mutfak gereçleri tamamen pürüzsüz bir yapıda olur. Diğer ağaçlardan elde edilen mutfak gereçleri, gözenekli ve çatlak yüzeyi ile tüm mikrobu emer ve yemeklere karışmasına neden olur. Bambu ağacının üzerinde boğumları vardır. Ürünlerde de bu boğumları rahatlıkla görürüz. Aynı zamanda tahta ürünlere kesinlikle cila yapılmaması gerekir. Özellikle cilalı mutfak ürünleri tercih edilmemelidir..”

Böyle bir ürünü fark edip ticari başarıya yelken açan Salman Yar’ın hedef konusunda ise şu önemli bilgileri veriyor:

“2021 yılında büyük bir yükselişe geçen züccaciye sektörü, 2022 yılında da yakaladığı ivmeyi sürdürmeyi hedefliyor. Avrupa’nın ilk ve tek bambu üreticisi olarak bambu mutfak gereçleri pazarının yüzde 82’sini kapsıyoruz. Ar-Ge ve inovasyona yaptığımız yatırımları artırarak pazarın ihtiyaçlarını karşılamaya devam edeceğiz. Bambum şu anda 3500 çeşit ürünüyle 2000’den fazla satış noktasında faaliyet gösteriyor. Bambum da yüzde yüz doğal bir ürün olarak ilgi gören mutfak gereçlerinden oldu. Tepsiden bardak altlığına bardaktan bıçağa kadar kullandığımız birçok ürünü bambudan üreterek mutfaklara sağlık taşıdık.”

Dış ticaret fazlası veriyoruz

Turizm Araştırma Geliştirme Platformu’nun toplantısında konuşan ZÜCDER Başkanı Mesut Öksüz mutfak sektörünün büyüklüğünün 10 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaştığını vurgulayarak şu bilgileri verdi:

“Plastik, ağaç, porselen, çini, seramik, cam, metal sofra ve mutfak eşyalarından elektrikli ev aletleri, hediyelik ve dekoratif eşya ile endüstriyel mutfak eşyalarını da kapsayan 10 milyar dolarlık büyüklüğe sahip züccaciye sektörü, verdiği 3,5 milyar dolarlık dış ticaret fazlasıyla tekstil, tarım ve gıda ürünleri ile otomotiv sektörlerinin ardından en çok dış ticaret fazlası veren sektör konumunda. 10 yıl önce 2,7 milyar dolar ciro yapan sektörümüz, bugün Türkiye’nin gururu oldu. Aynı zamanda sektörümüz en çok dış ticaret fazlası veren sektörler arasında 5’inci sırada. 2020 yılında 3,5 milyar dolar dış ticaret fazlası veren sektörümüz, 2021’in ilk 7 ayında 2,63 milyar dolar dış ticaret fazlası verdi. Bu da 2021 yılında 4,5 milyar dolar dış ticaret fazlası vereceğimiz anlamına geliyor. “