Germencik’teki siyanürle altın arama iddiaları Meclis gündeminde

İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, Aydın’ın Germencik ilçesinde Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen maden arama çalışmaları ile ilgili olarak, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in yanıtlaması talebiyle bir soru önergesi hazırladı.

Siyanür ile altın çıkarılması amacıyla maden sondajları yapıldığı iddialarının gündeme geldiği Dağyeni Mahallesi başta olmak üzere, bölgedeki incir ve zeytin üretiminin Aydın ve ülke ekonomisi açısından önemine dikkat çeken Sezgin, dünyanın en kaliteli incir ve zeytininin üretildiği bölgede siyanürle altın aranmasının çevre ve doğa katliamı olacağını belirtti.

MTA Ege Bölge Müdürlüğü tarafından, bölgede altın değil, gümüş ve bakır gibi madenlerin varlığını tespit etmek için çalışma yapıldığı yönünde açıklama yapıldığını ifade eden Aydın Sezgin, gümüş madeninin çıkarılmasında da siyanür kullanıldığını hatırlatarak, “bölgede gümüş madeni bulunması durumunda, çıkarılması için siyanür kullanılacak mıdır?” sorusunu sordu.

İYİ Partili Sezgin’in Bakan Dönmez’e yönelttiği sorular şu şekilde:

  1. Germencik’e bağlı Dağyeni Mahallesi’nde MTA tarafından maden arama çalışmaları gerçekleştirildiği doğru mudur?
  2. Doğruysa, bu aramalar hangi madenler için yürütülmektedir?
  3. Bölgede siyanürle altın çıkarılmasına yönelik bir çalışma bulunmakta mıdır?
  4. MTA Ege Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, bölgede gümüş, bakır gibi madenlerin varlığını tespit etmek istedikleri belirtilmiştir. Gümüş madeninin çıkarılmasında da siyanür kullanılmaktadır. Bölgede gümüş madeni bulunması durumunda, çıkarılması için siyanür kullanılacak mıdır?