HDP’den ihraç edilince MHP’ye katıldı

31 Mart 2019’daki yerel seçimlerde Mardin’in Artuklu ilçesinde HDP’den Meclis Üyesi seçilen Mehmet Carti, ihraç edildikten sonra MHP’ye katıldı.

HDP’den meclis üyesi seçilen Mehmet Carti, 2020 yılının eylül ayında partiden ihraç edildi. HDP’nin yazılı açıklamasında, Carti’nin seçildiği günden ihraç edildiği güne kadar meclis toplantılarına düzenli katılma konusunda eksik davrandığı, sorumluluğunu yerine getiremediği, kendisi ile görüşülmesine rağmen tutumunda ısrarcı olduğu belirtildi. Cumhuriyet’te yer alan habere göre açıklamada, Artuklu’ya bağlı Ortaköy Mahallesi’nde yaşanan DEDAŞ protestoları ile birlikte Carti’nin halkın yanında durup çözüm endeksli bir duruş göstermediği belirtilerek, “Mehmet Carti, olayların başlangıcından itibaren yerelde kalmamış ve işlerini gerekçe göstererek şehir dışında olduğunu belirtmiştir. Tüm bunlara rağmen Mehmet Carti, çözümsüzlüğü dayatan ve partimizi suçlayıcı ifadeler kullanmakta imtina etmemiştir. Mehmet Carti’nin partimizin ilke prensiplerini esas almayan ve halkımızın kendisine verdiği sorumluluğu yerine getirmeyen davranışlarından dolayı partimiz ile olan tüm ilişiği kesilmiştir” ifadeleri kullanıldı.

Mehmet Carti, HDP’den ihraç edilince iki ay kadar bağımsız meclis üyeliğini sürdürdü, ardından MHP’ye katıldı. Carti’nin katılımıyla Artuklu Belediye Meclisi’nde MHP’nin de bir üyesi oldu.