Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Gençler hem şirketleri için hem de ülke için çalışıyor

Yıllar önce Davut Doğan ile Biga’ya geçmiştik… Doğtaş’ın dev tesislerini gördükten sonra sosyal sorumluluk projelerini anlatmıştı. Biga’ya hayat veren sosyal sorumluk projeleriydi bunlar… O gün “mum gibi bu aile” demiştim… Dibini değil çevresini aydınlatıyorlardı… Öyle yapmaya devam ettiler. Doğanlar’ın lokomotifi mobilyada büyük atak yaptılar.

Önce Atatürk’ün kurduğu Kelebek’i satın aldılar. Sonra Lova markası ile yatak sektörüne girdiler. Ve markaları Doğanlar Mobilya Grubu’nu kurdular. Sonra Biotrand ile çevre ve enerji yatırımlarına hız verdiler. Hacı Ali Doğan tarafından 1970’li yıllarda temelleri atılan Doğanlar Holding, sadece mobilya ve enerji değil, perakende ve inşaat sektörlerinde de dev adımlar attı. Hele inşaat sektörü onları önümüzdeki günlerde çok konuşacak.

Sadece Türkiye’de değil, dünyada büyüdüler. 36 ülkede 62 noktada satış yapar hale geldiler. Afrika’da mobilya fabrikası kurdular. Ve Doğanlar Holding ilk 100’deki yerine 50’ye çekmek için düğmeye bastı. Peki, bu başarı bir tesadüf mü? Davut Doğan’ın üniversitelerdeki konuşmalarında esprideki gibi gömü mü bulmuşlardı?

Başarının sırrı neydi!.. Bir kere Türkiye’de ilk aile anayasasını hayata geçiren onlardı. Hem de bu anayasayı günün şartlarına göre uyarlayarak bugünlere geldiler. Bu nedenle Davut Doğan’ın Yönetim Kurulu Başkanlığı’nda şimdilerde yeni kuşağı devreye sokmayı başardılar. Şirkette Adnan Doğan Başkanvekiliği yapıyor. İnşaat ona bağlı… Şadan Doğan hem Biga’dan hem de mobilyadan sorumlu yönetim kurulu üyeleri arasında.

İsmail Doğan mobilyanın beyni… Yeni kurulan Mobilya grubunun CEO’su ve bu alanda her gün yeni bir atak ile onu takip etmekte zorlanıyor sektör… İlhan Doğan Biotrend’de hergün yeni bir yatırım bilgisini veriyor. Aile bu şekilde işbirliği yapmış işler iyi giderken yeni kuşak geldi arkadan… Bu kuşağa işlerini devretme için düğmeye basıldı.

Bu konuda Davut Doğan bizzat hepsi ile tek tek ilgilendi. Ve onları yeni döneme hazırlamak için bakın nasıl bir rota çizdi…

Doğanlar Holding’te 3’üncü kuşak bir yandan grupta işleri üstlenirken,  diğer yandan da sosyalleşmek için her biri üye oldukları STK’larda aktif görev almaya başladılar. Yeni kuşakta Murat Doğan hem yönetim kurulu üyeliği hem de Biotrend’de İlhan Doğan’a destek veriyor.

Doğan Ali Doğan şirkette İcra Kurulu Üyesi, aynı zamanda inşaat şirketi DOĞYAP Yönetim Kurulu Başkan Vekili olarak görev yapıyor.

Şirket dışında DEİK Türkiye-Uganda İş Konseyi Başkan, ASKON Anadolu Aslanları Derneği yönetim Kurulu Üyesi, GYİAD Üyesi ve Fenerbahçe Kongresi Üyesi olarak hayatın her alanında önemli çalışmalar yapıyor. Doğanlar Holding İcra Kurulu Üyesi Ogün Doğan’ı yakından tanıyorum. Çevre ile çok yakından ilgileniyor. Bu nedenle Biotrend’in Yönetim Kurulu Üyesi… Ama Türkiye Genç İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği ile Bio-Der’deki yöneticiler görevini de çok önemsiyor.

Şafak Doğan Doğanlar Holding İcra Kurulu Üyesi, DOĞYAP’ta da yönetimde… TKYD’deki görevini çok önemsiyor.

Güçer Doğan grubun sosyal medyayı en iyi kullanan üyelerinden biri… Şirkette İcra Kurulu Üyesi, mobilyada icra kurulunda… KORAD AVM ile de ilgileniyor. Amcası Davut Doğan’ın bir dönem yönetim kurulu üyesi olarak görev yaptığı TÜSİAD ‘ın girişimcilikle ilgili üyesi… BİSİAD’da önemli işler yapıyor. Ozan Doğan Holding’in ve mobilyanın icra kurulunda… Ama Afrika özellikle Senegal ondan soruluyor. DEİK Yunanistan İş Konseyi Yönetim Kurulu üyesi ve TİM’de marka konseyinde çalışmalar yapıyor.

Gelelim kızlara… Dilara Doğan icra kurulunda her işe bakıyor. Şirketin bilgileri hakkında kara kutu gibi… Yakından her şeyi ezberden söylerse şaşmayın. Başak Doğan ödüllü icra kurulu üyesi… Mobilyadan Afrika her konuya yetişmeye çalışıyor.-Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği, TÜYİD ve Hayaller Kuruyoruz Derneğ’nde aktif olarak çalışıyor. Doruk Doğan icra kurulunda ama her gün Biotred’in bir tesisini geziyor. TOBB Türkiye Atık ve Geri Dönüşüm Sanayi Meclisi’nde üye… Bio-Der ve Yenilenebilir Enerjiyi Destekleme Platformu üyesi…

Bu ekibi aile meclisi olarak nitelendiren Davut Doğan şu bilgileri paylaşıyor:

. Genç jenerasyonun yenilikçi bakış açısı, her bir şirketimizin kendi sektöründe yarattığı farkın temelini oluşturuyor.

. 3’üncü kuşağın girişimci yaklaşımıyla bizler babamızın başlattığı işi, bugün 4 ayrı sektörde başarıyla yürütüp yönetiyoruz.

. Aynı şekilde, çocuklarımız da bayrağı bizlerden teslim almandan önce, Holdingimizin farklı şirketlerinde önemli pozisyonlarda görev alıyorlar.

. Her bir evladımız özveriyle ve titizlikle kendilerine düşen önemli sorumlulukları yerine getiriyor

.  Bunların yanı sıra, üye oldukları STK’lar sayesinde vizyonlarını genişleterek, ülkemize yararlı olmanın yanı sıra, şirketimize de yeni fırsatlar yaratacak fikirler üretiyorlar.

. Onların büyüğü olarak bu gayretlerini görmek, beni çok gururlandırıyor.