İnciraltı kaderine terk edildi

İnciraltı Geliştirme Derneği-İngeder Başkanı Tayfun Karabalut, planlanması yapılmayan İnciraltı’nda kamu zararı oluştuğuna dikkat çekerek “Devletimiz bugün var gücü ile ekonomik mücadele içerisindeyken, İnciraltı gibi bir değerin bir gün dahi plansız kalmaması gerektiğine inanıyoruz” dedi.

TÜİK’in açıkladığı verilere de değinen Karabulut İnciraltı’nın ekonomiye kazandırılması için açıklamalarda bulundu. “Açıklanan TÜİK verilerine göre, 2021 yılında sağlık turizmi için ülkemize gelen 642.444 kişi sağlık hizmeti almış ve ülkemiz sadece buradan 1.048.549 milyon ABD Doları tutarında döviz girdisi elde etmiştir” diyen Karabulut, sözlerini şöyle sürdürdü:

“2023 yılı için ülkemizin hedefi; Sağlık Turizmi için 2 milyon üzerinde turisti ülkemize çekerek, dünyada 100 milyar dolarlık bir gelirle, sağlık turizm payını arttırmaktır. Turizm sektörünün ülkemiz ekonomisine katkısı çok büyüktür. Özellikle de sağlık turizmi alanında, tedavi imkanlarından faydalanmaya gelen nitelikli turistlerin yarattığı ekonomi çok daha yüksektir. Ülkemiz topraklarında tarih boyunca şifa dağıtarak destanlarda bile adı geçen, sağlık turizminin başladığı kent İzmir’dir. Fakat bugün İzmir, sağlık turizminde, İstanbul ve Antalya’nın gerisinde 3. sırada yer alıyor. Hemen arkasında 4. sırada Ankara geliyor. 2 kez EXPO’da aday olarak ülkemizi temsil etmiş, tüm dünyaya kendini tanıtan İzmir’in plansız kalan mücevheri İnciraltı, yıllardır kamuya faydasız, kaderine terk edilmiş olarak bekliyor. Oysa ki havalimanına olan yakınlığı, şehrin içerisindeki konumu, eşsiz doğası ve tarih boyunca tüm dünyanın tanıdığı Agamemnon kaplıca suları ile dünyaya şifa dağıtarak, ülkemize ve şehrimize ekonomik anlamda büyük kazanımlar getirebilecek potansiyeldedir. İnciraltı’nın bugünkü, plansız bekleyen durumu, sadece toprak sahipleri için değil, İzmir ve tüm İzmirliler için büyük kayıptır. İnciraltı’nın sağlık turizmi odaklı planlanlanması ile ülkemiz ve şehrimiz ekonomisine aylık 1.5 milyar TL, yıllık 20 milyar TL civarı katkısı söz konusudur. Ancak İnciraltı’nın planlanması bugün olmadığı için bu gelirden kamunun kaybı vardır. Aynı zamanda 5 milyon m2 olan İnciraltı ve Bahçelerarası’nın planlanması ile gelecek yatırımcılarla ülkemize çekilecek10 milyar dolar yabancı sermaye de gecikmektedir.”

Planlaması olmayan İnciraltı ve Bahçelerarası’nda kamu zararı olduğunu ifade eden Karabulut, “Plansız kalarak doğasını kaybetmeye yüz tutmuş ve bugün kamuya faydasız işletmeler ile sadece beklemektedir. İnciraltı bölgesinin; konumu, ulaşımı, termal kaynakları ile Sağlık Turizmi için çok uygun olduğunu 2015 ve 2020 EXPO sürecinde herkes gördü, yaşadı. Toplamı 5 milyon m2 olan İnciraltı planlanması ile; 2 milyon m2 kamuya terk verilecek alanlarda yaratılacak nitelikli yeşil alanlarla, İzmirli 3 yeni kent ormanı büyüklüğünde yepyeni alanlar ile daha rahat yaşayacak. İnciraltı’nda yapılacak yeni otel, sağlık ve geriatri tesisleri ile yaklaşık 30 bin istihdam kazandıracak. Sağlık turizmi odaklı planlama ile kadim şehrimiz İzmir 100 bin yeni nitelikli turist çekebilecektir. Sağlık turizmi kadim şehrimiz İzmir’in geleceğidir ve tarihsel kimliğinde de bu vardır. Devletimiz bugün var gücü ile ekonomik mücadele içerisindeyken, İnciraltı gibi bir değerin 1 gün dahi plansız kalmaması gerektiğine inanıyoruz. Yıllardır tarım vasfı bitmiş topraklarımız adına el kaldırıyoruz; biz de ülke ekonomisine katkı koymak istiyoruz. İnciraltı 10 milyar dolarlık bir nitelikli yatırım ve yatırımcı çekecek hem de devletimize 1 TL yük olmadan, planlarının yapılıp bitmesini beklemektedir” diye konuştu.