Kimyadan ocak ayında 2,1 milyar dolar ihracat

Kimya sektörü ocak ayında 2,1 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Sektör bu dönemde yüzde 30 ihracat artışı yakaladı. Kimya sektörü ocak ayında en fazla ihracat gerçekleştiren ikinci sektör konumuna ulaştı.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Kimya sektörü, Türkiye’nin toplam ihracatına verdiği katkıyı ocak ayında da sürdürdü. Ocak ayında Türkiye ihracatı yüzde 17 artışla 17,6 milyar dolar olarak hesaplanırken, sektör ihracatı aynı dönemde 2,1 milyar dolar olarak gerçekleşti. Sektör aynı zamanda ocak ayında da en fazla ihracat gerçekleştiren ikinci sektör konumuna geldi. Sektörün ocak ayı ihracatı geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 30 artışa ulaştı.

 

Sektörün ihracat rakamlarını değerlendiren İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Üyesi Tayfun Koçak, “Kimya sektörü olarak yeni yıla güzel bir ivme ile başladık. Yıl sonuna kadar istikrarlı büyümemizi sürdürmek istiyoruz. Sektörümüz ocak ayında 2,1 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Aynı dönemde en fazla ihracat gerçekleştiren ikinci sektör konumuna ulaştık. Ocak ayı ihracatımızda geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 30 artışa ulaştık. Sektör olarak çalışmalarımıza son sürat devam edeceğiz.” dedi.